سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

سئو کلاه سفید چیست + 10 تکنیک کاربردی در White Hat SEO

اگر به تازگی به دنیای SEO وارد شده اید حتما تا کنون اسم سئو کلاه سفید (White Hat SEO) به گوشتان خورده است. شما احتمالا به دنبال راهی برای دست یافتن به رتبه های بالا در نتایج جستجو هستید، پس مقاله درستی را انتخاب کرده اید. بله سئو کلاه سفید بهترین راه برای رسیدن به رتبه های بالا در نتایج جستجو است اما نیاز به کمی زمان دارد.

البته شما قبل از مطالعه این مقاله و آشنایی با سئو کلاه سفید لازم است که با معنی و مفهوم سئو آشنا شوید! کلمه سئو یا SEO مخفف Search Engine Optimization و به معنی بهینه‌سازی محتوای سایت برای موتورهای جست‌وجو است. این جمله را شاید در بسیاری از مقالات خوانده باشد و متوجه منظور نشده باشید پس با زبان ساده تر به شما می گوییم.

سئو سایت به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و تکنیک‌های تولید محتوا گفته می‌شود که با استفاده از این روش ها می‌توانید رتبه سایت خود را در موتورهای جستجوگر ماند گوگل و بینگ بالاتر ببرید. توضیحات کاملتر راجع به سئو به صورت کامل در مقاله مفهوم و اهمیت سئو برای وب سایت موجود است که در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید.

ما به تمامی سوالات شما در خصوص سئو کلاه سفید در این مقاله پاسخ داده ایم همچنین در این مقاله برخی از تکنیک های مهم سئو کلاه سفید را به شما نشان می دهیم ابتدا بدانید که سئو کلاه سفید چیست و چه کاربردی دارد!

سئو کلاه سفید چیست؟ (White Hat SEO)

هیچ کس از راه تقلب و خلاف به جایی نخواهد رسید، کل حرف سئو کلاه سفید همین است. سئو کلاه سفید یا سئوی اخلاقی به مجموعه روش‌ها و تکنیک‌هایی گفته می‌شود که خود موتورهای جست‌وجو برای بالا بردن رتبه سایت‌ها معرفی کرده‌اند.

سئو کلاه سفید چیست + 10 تکنیک کاربردی در White Hat SEO
تعریف سئو کلاه سفید

این روش‌ها رتبه سایت را به صورت طبیعی و به صورت قانونی بالا می‌برند. در واقع هر صاحب وبسایتی که از White Hat SEO یا سئو کلاه سفید استفاده می کند:

  1. در راستای قوانین گوگل عمل کرده است.
  2. بهینه سازی ها را برای براورده کردن نیاز کاربران و نه فریب دادن موتورهای جستجو انجام داده است.
  3. با تولید کردن محتوای با ارزش باعث جذب کاربران و علاقه مند شدن کاربران به مطالب خود شده است که خود موجب اشتراک گذاری مطالب سایت توسط کاربران در شبکه های اجتماعی خواهد شد.
  4. در شبکه های اجتماعی فعالیت مفید داشته است.
  5. به سبب تولید محتوای پویا، در بسیاری از وب سایت های رقیب دارای Backlink است.
  6. نسبت به وب سایت های رقیب، از جایگاه مستقل و برتری برخوردار است.
  7. توجه ویژه ای به سرعت بارگذاری و ظاهر وب سایت خود داشته است.
  8. وب سایت خود را برای تمامی سیستم های عامل از جمله تلفن های هوشمند بهینه کرده است.
  9. از متا تگ های صحیح و کاربردی و البته بر اساس نیاز کاربران استفاده کرده است.
  10. رابط کاربری ساده و کاربر پسندی را داشته است.

و البته بسیاری موارد دیگر ختم کلام سئو کلاه سفید یعنی اینکه شما از روش صحیح و سالم برای افزایش رتبه استفاده کنید و در حقیقت رتبه سئو شما مزد زحمات شماست. سئو کلاه سفید بدون شک بهترین روش سئو سایت و افزایش رتبه سئو است که البته سخت‌ترین و طولانی‌ترین روش هم هست.

شما برای داشتن سئوی کلاه سفید باید صبور بوده و نظارت مداومی بر روی سایت خود داشته باشید و تکنیک‌ها را به درستی به کار بگیرید. در عوض این تلاش و صبوری شما اگر تکنیک های سئو را به درستی انجام داده باشید شما یک جایگاه مناسب و دائم پیدا خواهید کرد.

منظور از تکنیک‌های سئو کلاه سفید (White Hat SEO) چیست و چه اهمیتی دارند؟

منظور از تکنیک‌های سئو کلاه سفید (White Hat SEO) چیست و چه اهمیتی دارند؟
تکنیک های سئو کلاه سفید

اصولا تکنیک ها یا روش های سئو کلاه سفید یا White Hat SEO به سه بخش ارائه محتوای با کیفیت، استفاده از متا تگ ها و انتخاب کلمات کلیدی موثر و کاربردی در سایت در اخر بهینه سازی ساختار داخلی سایت تقسیم کرد. در این سه بخش بهینه سازی ساختار داخلی شامل روش های و تکنیکهای بی شماری برای افزایش رتبه به صورتی قانونی و درست است که ما در همگام وب تلاش می کنم تا مهم‌ترین موارد را برای افزایش رتبه سئو به شما آموزش دهیم.

توجه داشته باشید که روزانه صدها میلیون نفر از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند و گوگل یکی از مهمترین منابع کشف مشتریان جدید برای یک کسب و کار در فضای مجازی است. اهمیت ویژه تکنیک های کلاه سفید در برابر سئو کلاه سیاه، پایداری و ماندگاری سایت در برابر آپدیت الگوریتم های گوگل است. در سئو کلاه سیاه به طور حتم شما دچار جریمه های سنگین و حتی شاید حذف از نتایج گوگل شوید و این یک خطر جدی برای شما محسوب می شود در حالتی که در سئو کلاه سفید به هیچ وجه شما با این مشکلات روبه‌رو نخواهید شد.

روند بازگشت از جریمه یا پنالتی در گوگل سخت و بسیار طولانی و حتی مممک است بدون بازگشت باشد. درواقع هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از پنالتی شدن به نتایج گوگل بازگردید؛ بنابراین تمرکز اکثر سئوکاران بر تکنیک های سئو کلاه سفید است تا از خطر پنالتی شدن گوگل در امان باشند.

سئو کلاه سفید بر اساس یک سری تکنیک ها و قوانین خاص تایید شده توسط گوگل است شما می توانید برای مشاهده برخی از قوانین، به راهنمای تکنیک های سئو تایید شده گوگل در وب مستر مراجعه کنید فقط نیاز هست که برای باز کردن لینک از نرم افزار های تغییر آی پی استفاده کنید.

تکنیک های کاربردی در سئو کلاه سفید برای بهبود رتبه سئو سایت

تکنیک های کاربردی در سئو کلاه سفید برای بهبود رتبه سئو سایت
تکنیک های سئو کلاه سفید

گوگل همواره در تلاش برای نمایش مناسب ترین مطالب در نتایج جستجو است که بررسی رفتار کاربران در صفحه نتایج نیز، تحت نظر گوگل است این که آیا با ورود به یک سایت‌ نیازشان برطرف می‌شود؟ روی نتایج پایین‌تر کلیک می‌کنند؟ به صفحه نتایج برمی‌گردند؟ به صفحات دیگر می‌روند؟ و … بسیاری فاکتور های دیگر که تمامی این فاکتور ها برای رعایت شدن قوانین است که این به معنی استفاده از سئو کلاه سفید است.

حال ما قصد داریم تا چندین نکته مهم و کاربردی را برای افزایش رتبه سئو با استفاده از سئو کلاه سفید به شما نشان دهیم تا گوگل متوجه شود که مطلب شما یک مطلب مفید است و همین باعث می شود تا مطلب شما در رتبه های بالای نتایج جستجو قرار گیرد.

همانطور که بالاتر ذکر شد بهینه سازی ساختار داخلی شامل روش های و تکنیکهای بی شماری برای افزایش رتبه سئو به صورتی قانونی با سئو کلاه سفید است ما به موارد مهم و کلی در این مقاله اشاره می کنیم اما در آموزش های سعی می کنیم تمامی موارد را به صورت اختصاصی توضیح دهیم.

1. بهینه سازی طراحی سایت

دقت داشته باشید که برخی از نکات و فرایندهایی که برای بهبود رتبه سئو لازم است، بهتر است در زمان طراحی سایت در نظر گرفته شوند. سایتی که ساختار بهینه داشته باشد بدون شک خزنده‌های گوگل را بیشتر راضی خواهد کرد و این یعنی سئو کلاه سفید واقعی. در مورد طراحی می توان به مواردی چون سرعت بارگذاری و منو های ناوبری متاها و ویژگی هایی چون Breadcrumbs اشاره کرد.

2. بهینه سازی سایت برای موبایل «واکنشگرایی»

بهینه سازی سایت برای موبایل «واکنشگرایی»
طراحی اصولی در سئو کلاه سفید

منظور واکنش گرا، سایتی است که خود را با همه دستگاه‌ها از قبیل موبایل، تبلت، لپ تاپ و … سازگار کرده است. در این حالت کاربران با هر دستگاهی که وارد سایت بشوند می‌توانند به خوبی تصاویر و نوشته‌ها را ببینند. گوگل در حال حاضر توجه ویژه ای به نسخه موبایل وب سایت دارد.

به عبارتی دیگر، صفحاتی که در دستگاه های موبایل به درستی نمایش داده نمی شوند، احتمالا رتبه خوبی نیز کسب نخواهند کرد. در صورتی که سایت شما ظاهر خوبی در موبایل نداشته باشد یا به اصطلاح mobile friendly نباشد ممکن است حتی بر روی رتبه فعلی در گوگل تاثیر منفی بگذارد شما هرچقدر هم تکنیک های یگر سئو کلاه سفید را رعایت کنید باز هم باید وب سایت شما مناسب سایر دستکاهها باشد.

مهمتر از همه امروزه ۶۰ تا ۷۰ درصد بازدیدکنندگان از طریق موبایل موارد مورد نیاز خود را جستجو می کنند پس اگر به سئو کلاه سفید علاقه دارید لازم است تا به نظر مشتریانتان احترام بگذارید. لازم به ذکر است که استفاده از تکنولوژی AMP که توسط گوگل ارائه شده است برای تمامی وب سایت ها پیشنهاد نمی شود و اولویت با وب سایت های خبری است.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

3. تولید محتوای ارزشمند

شما حتما باید قبل از استفاده از یک کلمه کلیدی به خوبی در مورد آن تحقیق کنید. منظور از تحقیق راجع به کلمات کلیدی این است که بررسی کنید مخاطبان نیازهای خود را با چه کلماتی در اینترنت جستجو می‌کنند. با این تحقیقات می‌توانید محتوای سایت را بر اساس نیازهای مخاطبان تولید کنید. تمام اساس و پایه سئو کلاه سفید نیز برای دستیابی به مطالب و محتوای مفید برای کاربران است.

4. بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوا بر اساس سئو کلاه سفید

یکی دیگر از روش های سئو کلاه سفید نیز بهینه سازی محتوا است، این مورد شامل استفاده درست از متا ها، ساختارهای متن، تصاویر و … است در اینجا شما باید سعی کنید از عناوین جذاب و ترغیب کننده برای مطلب خود استفاده کنید البته توجه داشته باشید که عنوان حتما باید با مطلب شما مرتبط باشد. مورد دیگر بهینه سازی ساختار متن است، شاید یک مقدار برای شما گیج کننده باشد اما در حقیقت توضیح بسیار ساده و شفافی دارد.

سئو کلاه سفید به معنی یک مطلب بی نقص است پس شما باید سرفصل های هر مطلب را سازماندهی کنید که این کار با استفاده از تگ های هدینگ ( H1, H2, H3, H4, H5, H6 ) انجام میگیرد. محتوای سازمان یافته مطلب شما دقیقا می بایست به شکل لیست باشد. هرچه سرفصل مهم تر باشد از تگ بزرگتر استفاده می شود و هرچه اهمیت سرفصل کم شود از تگهای به مراتب کوچکتر استفاده می شود.

در این بین استفاده از تصاویر و چگالی کلمات کلیدی هم بسیار کلیدی است، مطلب شما باید به گونه ای باشد که هرچقدر هم از محتوای طولانی برخوردار باشد باز هم برای کاربر خسته کننده نباشد می توانید برای رفع خستگی کاربر از تصاویر استفاده کنید البته سعی کنید از تصاویر کم حجم و فشرده شده استفاده کنید تا سرعت بارگذاری صفحه شما کاهش پیدا نکند.

مطلب شما بر اساس یک کلیدواژه یا کلمه کلیدی اصلی است، چگالی یا تکرار کلمات را در محتوا باید به گونه‌ای باشد که هم مخاطب از مطلب شما راضی باشد و هم گوگل مطلب شما را درک کند. وقتی تعداد کلمات کلیدی از حد معمول بالاتر باشد جملات برای کاربران نا مفهوم خواهد شد و درواقع شما دیگر از سئو کلاه سفید پیروی نمی کنید.

5. بهینه‌سازی آدرس (url) صفحات سایت

یکی از تکنیک های مهم سئو کلاه سفید آدرس صفحات سایت است، توجه داشته باشید که گوگل و سایر موتورهای جستجوگر به پیوندها و آدرس (URL) تمامی صفحات سایت توجه ویژه ای می‌کنند. هر چه این آدرس‌ها کوتاه‌تر، خواناتر و البته مرتبط‌ با کلیدواژه یا کلمه کلیدی مطلب شما باشند، بهتر است.

6. استفاده از استانداردهای ساختاری گوگل (Rich Snippets)

کدهای نشانه‌گذاری اسکیما یا Schema
استانداردهای ساختاری و سئو کلاه سفید

براساس یک گزارش در سال 2014، بیش از یک سوم نتایج برتر جستجو در گوگل از استاندارد Schema Markup یا ریچ اسنیپت Rich Snippet یا ساختار استاندارد گوگل استفاده کرده اند. اما تنها 0.3 درصد از کل وب سایت ها از استاندارد Schema Markup استفاده میکنند.

البته با آپدیت سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس این مورد تا حد زیادی حل شده است که کمک زیادی به بهبود رتبه از طریق سئو کلاه سفید است. استاندارد Schema Markup براساس سایت Schema.org است، مجموعه کدهای html است که در ساختار کدنویسی سایت پنهان می شود و به صورت استاندارد برای معرفی یک صفحه وب سایت به کار می رود.

استفاده از Schema در وبسایت برای فهماندن نوع مطلب و کسب و کار شما به گوگل بسیار مفید است در واقع شما با قرار دادن کدهای Schema به گوگل می‌فهمانید که این بخش از وب سایت شما راجع چه موضوعی است همچنین یکی از راههای دریافت Sitelinks نیز استفاده از Schema است. از مزیت های این استاندارد، درک سریع و راحتتر یک صفحه برای موتورهای جستجو همچون گوگل و بیگ است که میتوانند بهتر صفحه یک سایت را در نتایج جستجو رتبه بندی کند.

7. لینک سازی link building

لینک سازی به معنی اضافه کردن لینک های داخلی و پیوند دادن مطلب به منابع خارجی مرتبط است. اگر از روش های ذکر شده بالا در سئو کلاه سفید استفاده کنید مطالب شما مطمئنا مطالبی پویا و ارزشمند خواهند بود نتیجه این کار در بلند مدت وب سایت های مرتبطی خواهند بود که در آینده به شما لینک می دهند به اصطلاح شما به طور طبیعی و از روش درست بک لینک می گیرید.

البته یکی دیگر از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده از لینک های داخلی است برای پیوند های داخلی شما باید هر مطلب را به محصولات و صفحات مرتبط در سایت پیوند دهید و در لینک های خارجی نیز شما باید به وب سایت‌های دیگر که مرتبط با موضوع هستند لینک دهید. سعی کنید به این روش عادت کنید زیرا یکی از موثرترین تکنیک ها در روش سئو کلاه سفید است.

در مورد لینک سازی تکنیک های زیادی وجود دارد که چند مورد از آنها را در مقاله سئو خاکستری چیست + تکنیک های کاربردی Grey Hat SEO برای شما آماده کرده ایم.

8. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو
شبکه های اجتماعی و سئو کلاه سفید

یکی از مزایای شبکه های اجتماعی، تاثیر مستقیم این شبکه های بر سئو سایت شما است! شاید بپرسید چطور؟ در نظر داشته باشید شما با فعالیت در شبکه های اجتماعی نه تنها ارتباط نزدیکتری با کاربران خواهید داشت بلکه می توانید از طریق شبکه های اجتماعی به سایت خود لینک دهید. همچنین اگر خوش شانس باشید، در صورتی که کاربران مطالب شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند موجب بازخورد بیشتر برای مطالب خواهد شد که تاثیر مثبت شبکه های اجتماعی بر روی سایت شما را چند برابر خواهد کرد.

توضیحات بالا به معنی بک لینک های طبیعی و مفید توسط دیگران و یا شما در شبکه های اجتماعی است که همانطور که به این موضوع اشاره شد این مورد از فاکتور های مهم در سئو کلاه سفید به حساب می آید البته در صورتی که به صورت صحیح از آن استفاده شود.

9. ثبت کسب و کاردر نقشه گوگل یک تکنیک موثر در سئو کلاه سفید

بله اگر شما شرکت خود یا کسب و کار خود را در گوگل ثبت کنید یکی از فاکتور های مهم سئو کلاه سفید را رعایت کرده اید، شاید سوال کنید چطور؟ برای کشور ایران گوگل نیز از نتایج محلی (الگوریتم کبوتر) برای نمایش کسب و کارها و وب سایت ها استفاده می کند، مثلا در گوگل سرچ کنید “شیرینی فروشی در تهران” گوگل سعی می کند تنها شیرینی فروشی های شهر تهران را نمایش دهد.

اگر سیستم موقعیت یاب(GPS) روشن باشد و شما در شهر تهران باشید، سرچ کنید “شیرینی فروشی” دوباره همان نتایج ظاهر می شود در صورتی این نتایج در شهرهای دیگر متفاوت است، در تهران حتی نتایج براساس مناطق شهری در بعضی موضوعات نتایج متفاوت است. در نتیجه استفاده از سرویس کسب و کار من در گوگل Google My Business بروی سئو کلاه سفید سایتتان بسیار تاثیر گذار است. ثبت کسب و کارتان در نقشه گوگل باعث افزایش اطمینان مشتری یا کاربر می شود.

10. استفاده از سیستم های مدیریت محتوای معتبر

استفاده از سیستم های مدیریت محتوای معتبر
تاثیر سیستم های مدیریت محتوا در سئو کلاه سفید

شاید بپرسید که این مورد چه ربطی به سئو کلاه سفید دارد، سیستم هایی چون وردپرس روزانه توسط یک گروه قوی و متخصص مورد ارزیابی قرار می گیرند این ارزیابی ها به بهبود روزانه امنیت و همچنین سئو کمک می کند. یکی از مزیت های مهم استفاده از سیستم هایی قدرتمند مانند وردپرس این است که به صورت پیشفرض بسیاری از تکنیک های سئو کلاه سفید در آن رعایت شده است.

حتی برای هر سیستم محبوب افزونه ها و راهکارهایی نیز برای پیروی از سئو کلاه سفید تعبیه شده است تا کاربرانی که دانش کمتری در این خصوص دارند در مسیر درست قرار بگیرند. برای مثال افزونه های وردپرس، تعداد بسیار بی شماری افزونه در مخزن وردپرس قرار دارد که برخی از این افزونه های به صورت اختصاصی برای بهبود سئو بر اساس تکنیک های سئو کلاه سفید ساخته شده اند و بی شک مشکلات بسیاری را در این راه رفع خواهند کرد.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان

2 Comments

سلام ببخشید من تازه وارد حوزه سئو شدم ویه سایتی دارم که میخام سئو کنم.ایا میتونم از شما مشاوره بگیرم؟