ساخت فرم چند مرحله ای با افزونه Gravity Forms

ساخت فرم چند مرحله ای در وردپرس با افزونه Gravity Forms

در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت فرم چند مرحله ای یا چند بخشی در وردپرس را به شما آموزش دهیم، افزونه Gravity Forms یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های فرم ساز وردپرس است یکی از راه‌های ایجاد فرم چند مرحله ای در وردپرس استفاده از افزونه Gravity Forms است. شما می‌توانید از این افزونه برای ساخت انواع فرم های پیچیده استفاده کنید.

مزایای استفاده از فرم چند مرحله ای

ممکن است فرم‌های شما پیچیده و دارای فیلدهای زیادی باشند، در این حالت پر کردن تمامی فیلدها و نمایش همه بخش‌ها در یک صفحه به کاربر چندان خوشایند نیست، پس در قدم اول با ساخت فرم چند بخشی در وردپرس رابط کاربری بهتری را ارائه می‌دهید.

با استفاده از فرم چند مرحله ای از طریق افزونه Gravity Forms، انعطاف‌پذیری بیشتری از نظر طراحی و نحوه ارائه بخش های فرم به کاربران خواهید داد. حتی شما می‌توانید از ویژگی ذخیره و ادامه افزونه Gravity Forms استفاده کنید تا به کاربران اجازه دهید اطلاعات خود را ذخیره کنند و بعدا بدون نیاز به شروع دوباره، فرم را تکمیل کنند.

ایجاد فرم‌ چند مرحله ای با افزونه Gravity Forms

احتمالا پیش آمده باشد نیاز به ایجاد فرم‌های طولانی‌تر یا پیچیده‌تر را داشته باشید. به جای خسته کردن کاربران با بخش‌های مختلف و یک صفحه طولانی می‌توانید با ساخت فرم چند مرحله ای و تقسیم بخش های مختلف فرم ها را به چند تکمیل و ارسال اطلاعات برای کاربران شما آسان‌تر شود.

در اولین قدم ابتدا افزونه GF Multi-Page Navigation را نصب کنید و بعد از نصب به بخش Forms رفته و بر روی گزینه Add New کلیک کنید تا صفحه ویرایشگر فرم باز شود، سپس فیلدهای مورد نیاز خود را اضافه کنید.

ایجاد فرم‌های چند مرحله‌ای با افزونه Gravity Forms

شما در هر قسمت با افزودن فیلد Page (پایین‌تر از فرم‌های استاندار قرار دارد) می توانید بخش‌های را در فرم خود ایجاد کنید که باعث می شود یک page break به فرم شما اضافه شود، همچنین برای ایجاد صفحات جدید می‌توانید page break را بکشید و رها(Drag and Drop) کنید. سپس قسمت Start Paging را در بالای فرم خود در صفحه اول انتخاب کنید و تیک گزینه Enable Page Navigation را بزنید.

ساخت فرم چند مرحله ای در وردپرس با افزونه Gravity Forms

در این بخش شما می‌توانید نوار پیشرفت، مراحل یا هیچ کدام را انتخاب کنید، تصویر زیر نوع Steps یا مرحله‌ای را نمایش می‌دهد. همچنین می‌توانید از Shutter menu استفاده کنید تا مشخص کنید چه زمانی می خواهید Form navigation با استفاده از گزینه Activation Type در دسترس باشد. پس از ذخیره تغییرات فرم چند مرحله ای شما ایجاد شده و با قرار دادن کدکوتاه فرم در یکی از صفحات سایت خود با فرمی مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

فرم چند بخشی در وردپرس Gravity Forms

پیش‌نمایش اطلاعات تکمیل شده برای کاربران

با استفاده از افزونه Gravity Forms می‌توانید به کاربران خود اجازه دهید قبل از ارسال اطلاعات، یک پیش‌نمایش از اطلاعات وارد شده خود را مشاهده کنند. به هر حال پس از اینکه کاربر یک فرم طولانی را پر کرد و یا به چندین صفحه از سؤالات پاسخ داد، بهتر است که یک نمای کلی از اطلاعاتی که ارسال کرده است به او ارائه دهید.

یکی از مزایای پیش‌نمایش این است که، اطلاعاتی که به صورت اشتباه توسط کاربر وارد شده است را اصلاح کند.برای بهبود تجربه کاربر، می‌توانید از افزونه GF Preview Submission استفاده کنید تا به کاربران اجازه دهید پیش‌نمایش فرم ارسالی خود را مشاهده کنند و در صورت لزوم اطلاعات خود را تصحیح کنند.

پس از نصب GF Preview Submission یک بخش HTML در زیر بخشهای استاندارد به آخرین صفحه فرم وبسایت خود اضافه کنید. سپس بخش HTML را انتخاب کنید تا تنظیمات بخش باز شود.

فرم چند بخشی در وردپرس - پش نمایش فرم به کاربر

روی نماد کوچک کنار قسمت متن محتوا کلیک کنید تا لیستی از تگ‌ها نمایش داده شود و سپس می‌توانید این تگ‌ها را در قسمت Content وارد کنید. برای نمایش تمامی بخشهای تکمیل شده توسط کاربر به او، گزینه All Submitted Fields را انتخاب کنید و در ادامه فرم را ذخیره کنید، نتیجه پیش‌نمایش چیزی مشابه تصویر زیر خواهد بود.

فرم چند بخشی در وردپرس - پش نمایش فرم به کاربر

ویژگش Page transfer در فرم چند بخشی

افزونه Gravity Forms از Page transfer برای بهتر شدن رابط کاربری فرم های چند مرحله ای استفاده کرد. پس از نصب این افزونه پس از تکمیل آخرین فیلد در صفحه فعلی، کاربر را به‌طور خودکار به صفحه بعدی هدایت می‌شود.

ذخیره خودکار فرم

هنگامی که با فرم‌های چند صفحه‌ای سروکار دارید مطلع شدن از اینکه اطلاعات شما در لحظه ذخیره می‌شوند بسیار خوشایند است، افزونه Gravity Forms Advanced Save and Continue به طور خودکار پیشرفت فرم را ذخیره می کند و در صورت خروج کاربر از فرم پس از بازگشت کاربر، مجددا آن را بارگیری می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله نحوه ساخت فرم چند مرحله ای با افزونه Gravity Forms را به شما معرفی کردیم. افزونه Gravity Forms یکی از بهترین افزونه‌های فرم ساز در وردپرس بوده که دارای قابلیت ایجاد فرم‌های چند بخشی است. پیشنهاد می‌شود برای بهبود رابط کاربری سایت خود فرم‌های طولانی خود را به چندین بخش تقسیم کنید تا ارسال اطلاعات توسط کاربران راحت‌تر صورت گیرد.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان