تفاوت ChatGPT و Bard

تفاوت ChatGPT و Bard

در این مقاله علاوه برا آشنایی با تفاوت ChatGPT و Bard شما را به صورت کامل با این دو آشنا خواهیم کرد، هوش مصنوعی ChatGPT در نوامبر 2022 (آبان سال 1401) راه‌اندازی شد و پس از مدتی در سال 2023 گوگل از هوش مصنوعی خود رونمایی کرد. پس از راه‌اندازی هوش مصنوعی ChatGPT توسط OpenAI، کاربران همواره برای اهداف تجاری، آموزشی و تولید محتوا از این برنامه استفاده می‌کنند، در این مقاله قصد داریم به تفاوت ChatGPT و Google Bard بپردازیم.

هوش مصنوعی ChatGPT

ChatGPT یک ربات چت (چت بات) بر اساس هوش مصنوعی است که از یادگیری ماشینی برای پاسخ دادن به سوالات در یک مکالمه استفاده می‌کند. GPT مخفف Generative Pre-trained Transformer است که به دنبال الگوها در اطلاعات موجود است. ChatGPT در حال حاضر از مدل زبان GPT-3.5 استفاده می‌کند، نسخه 3.5 هوش مصنوعی ChatGPT برای یادگیری از متون ایجاد شده توسط انسان در اینترنت استفاده کرده است. نسخه تجاری یا ChatGPT Plus از قابلیت‌های بیشتری برخوردار است.

برخی از محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی ChatGPT:

  • نوشتن کد (تمامی زبان‌های برنامه نویسی)
  • ارائه توضیحات برای محصول
  • ارائه مقالات برای وبلاگ
  • پیش‌نویس‌های ایمیل
  • ایجاد خلاصه رونوشت، جلسات و پادکست‌ها
  • توضیحات ساده در مورد موضوعات پیچیده
  • ترجمه
  • جوک یا میم
  • پست های رسانه های اجتماعی
  • پاسخ به سوالات در خصوص تاریخ

هوش مصنوعی Bard

Google Bard نیر مانند ChatGPT یک چت‌بات بر اساس هوش مصنوعی است که امکان مکالمه‌ای مشابه انسان را با پردازش زبان و Machine learning، با پاسخ‌هایی از سطح اینترنت که توسط انسان منتشر شده است شبیه‌سازی می‌کند. Bard در ابتدا از LaMDA برای برنامه‌های گفتگو استفاده می‌کرد، اما به مدل زبان نسل بعدی PalM 2 ارتقا یافت.

به گفته گوگل این مدل در استدلال، منطق و ریاضیات در مقایسه با مدل‌های قبلی بهتر بوده و از نسخه‌های قبلی سریعتر است و پاسخ های دقیق‌تری به سوالات پرسیده شده نسبت به جستجوی گوگل ارائه می دهد. در واقع هدف اصلی هوش مصنوعی Bard ارائه اطلاعات به صورت ساده‌تری نسبت به نتایج موتورهای جستجو برای کاربران است.

همچنین می‌توان از هوش مصنوعی Bard به عنوان یک دستیار شخصی استفاده کرد و در کارهایی مانند رزرو و برنامه‌ریزی های روزمره از این هوش مصنوعی کمک گرفت. Bard به جای کلمات‌کلیدی مورد استفاده موتورهای جستجو، از حالت مکالمه یا زبان عامیانه برای جستجو استفاده می‌کند، خوشبختانه این سرویس رایگان بوده و در حال حاضر به به سه زبان در 180 کشور در دسترس است. در ادامه مقاله شما را با تفاوت تفاوت Bard و ChatGPT آشنا می‌کنیم.

تفاوت ChatGPT و Bard

تفاوت ChatGPT و Brad

خدمات ChatGPT و Bard مشابه بوده و در هردو سرویس و کاربران برای دریافت پاسخ شبیه از هوش مصنوعی سوالات خود را می‌پرسند. تفاوت ChatGPT و Bard منابع اطلاعاتی است. Bard به طور مداوم اطلاعات را از اینترنت می گیرد در واقع بروزترین اطلاعات را در اختیار دارد. اما منابع ChatGPT تا سال 2021 بوده، بنابراین اطلاعات جدیدتر را در اختیار ندارد.

Bard از جدیدترین مدل زبان Google – PalM 2 استفاده می کند و ChatGPT در نسخه رایگان خود از GPT-3.5 و در نسخه تجاری خود از فناوری GPT-4 استفاده می کند. ChatGPT محتوا را در قالب یک پیام متنی ارائه می‌دهد در حالی که هوش مصنوعی Brad به اطلاعات متنی محدود نیست.

جمع بندی – کدام ربات چت بهتر است؟

حال که با تفاوت ChatGPT و Bard آشنا شدید شاید به دنبال گزینه بهتر باشید، که کدامیک گزینه بهتری است. در حال حاضر، قضاوت در مورد اینکه کدام ربات چت بهتر است، کار دشواریست، چرا که هر دو سرویس در روزهای اولیه و شاید تمرینی خود هستند. ChatGPT در ایجاد و خلاصه کردن درخواست های متنی بسیار کارآمد است از طرف دیگر Bard نیز، در پاسخ به سوالات با اطلاعات مرتبط‌تر و بروزتر عملکرد بهتری دارد.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس