آموزش غیرفعال کردن REST API وردپرس (کد و افزونه)

آموزش غیرفعال کردن REST API وردپرس (کد و افزونه)

در این مقاله قصد داریم نحوه غیرفعال کردن REST API را به شما آموزش دهیم. ویژگی JSON REST API در نسخه 4.4 به وردپرس اضافه شد. این ویژگی برای توسعه دهندگان افزونه بسیار کاربردی است، اما به دلایلی ممکن است برخی از مدیران سایت مایل به غیر فعال کردن ویژگی آن در وبسایت خود باشند، به همین دلیل در این مقاله به راه‌های غیرفعال کردن REST API وردپرس میپردازیم.

چرا برخی REST API را غیرفعال می‌کنند؟

API مزایای زیادی برای توسعه دهندگان وردپرس دارد. API با استفاده از درخواست‌های GET، در دریافت اطلاعات در نرم‌افزار‌های جانبی بدون نیاز به دسترسی مستقیم به Database بسیار مفید است یعنی اینکه شما بدون اینکه به دیتابیس متصل شود از هر جای دیگری می‌توانید به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید، برای مثال پست‌های سایت خود را در یک برنامه موبایل یا یک سایت دیگر نمایش دهید.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

البته REST API می‌تواند وبسایت شما را در معرض حملات DDoS قرار دهد و سرعت وب سایت شما را کاهش دهد. غیرفعال کردن REST API مشابه غیرفعال کردن XML-RPC در وردپرس است که بسیاری از مدیران سایت این ویژگی را در سایت خود غیرفعال می‌کنند. در ادامه مقاله دو روش غیرفعال کردن JSON REST API در وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

غیرفعال کردن REST API وردپرس با کد

در این روش برای غیرفعال کردن JSON REST API وردپرس باید قطعه کد خود را به فایل functions.php قالب خود اضافه کنید:

add_filter(
	'rest_authentication_errors',
	function ( $access ) {
		return new WP_Error(
			'rest_disabled',
			__( 'The WordPress REST API has been disabled.' ),
			array(
				'status' => rest_authorization_required_code(),
			)
		);
	}
);

همچنین برای اضافه کردن کد می‌توانید از افزونه WPCode  نیز استفاده کنید که یکی از بهترین افزونه‌های افزودن کد به وردپرس است. این افزونه امکان اضافه کردن کد در وردپرس را بدون نیاز به ویرایش فایل functions.php فراهم می سازد. همچنین این افزونه دارای یک Internal code library شامل قطعه کدهای استاندارد و تایید شده برای ویژگی‌هایی مانند غیرفعال کردن REST API، غیرفعال کردن XML-RPC و موارد دیگر است که از نصب افزونه های غیرضروری جلوگیری می کند.

پس از نصب و فعال شدن افزونه، از پیشخوان وردپرس خود به قسمت Code Snippets و Library رفته، سپس قطعه «Disable WordPress REST API» را جستجو کنید و روی دکمه «Use snippet» کلیک کنید.

غیرفعال کردن REST API -  افزونه WPCODE

پس از انتخاب قطعه کد افزونه به طور خودکار کد را وارد می کند.

غیرفعال کردن REST API -  افزونه WPCODE

برای غیرفعال یا فعال کردن قطعه کد غیرفعال کردن REST API وردپرس می‌توانید از دکمه‌ای که در تصویر زیر قابل مشاهده است استفاده کنید و پس از اعمال تغییرات روی دکمه «Update» کلیک کنید.

غیرفعال کردن REST API -  افزونه WPCODE

غیرفعال کردن REST API در وردپرس با یک افزونه

روش بعدی برای غیرفعال کردن REST API وردپرس استفاده از افزونه Disable WP REST API است، ابتدا افزونه را نصب و فعال کنید. این افزونه درخواست های غیرمجاز به REST API سایت شما را با یک خطای احراز هویت مواجه می‌سازد، می‌توانید عملکرد این افزونه را با مراجعه به صفحه http://example.com/wp-json بررسی کنید. 

قبل از بررسی این موضوع مطمئن شوید که ابتدا از قسمت مدیریت وردپرس خارج شده اید یا مرورگر خود را به حالت ناشناس تغییر داده‌اید. فراموش نکنید که example.com را با نام دامنه خود جایگزین کنید. این پیام را خواهید دید که نشان می دهد درخواست های REST API مسدود شده اند.

جمع بندی

در این مقاله با نحوه غیرفعال کردن JSON REST API در سایت وردپرس آشنا شدیم که به دو روش استفاده از کد یا افزونه می توانید ویژگی REST API را در وردپرس غیرفعال کنید.

اگر مشکل حل نشد، از کجا می توان پشتیبانی وردپرس را دریافت کرد؟

اگر مراحل را دنبال کردید و مشکل حل نشد، همیشه می توانید برای شناسایی و رفع مشکل به میزبان وب خود مراجعه کنید. یک میزبان وب مناسب، پشتیبانی لازم برای راه اندازی مجدد سایت را به شما ارائه خواهد داد.

در همگام وب نیز خدمات پشتیبانی وردپرس به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته ارائه شده است، خدمات پشتیبانی به جهت کیفیت و نظارت بهتر دارای ظرفیت محدود بوده که این امر موجب پاسخدهی و رفع مشکل در سریع‌ترین زمان خواهد بود.