آموزش نحوه ایجاد گالری تصاویر در وردپرس

آموزش ایجاد گالری تصاویر در وردپرس

در این مقاله قصد داریم شما را با دو راهکار برای ایجاد گالری تصاویر در وردپرس آشنا کنیم تا به راحتی یک گالری تصویر حرفه‌ای بسازید. ساخت گالری تصاویر یکی از روش های محبوب برای نمایش دادن تصاویر به کاربران وبسایت می‌باشد.

مزایا و نحوه ایجاد گالری در وردپرس

با ایجاد یک گالری در وردپرس، شما می‌توانید تصاویر سایت خود را در کنار هم نمایش دهید، این کار باعث می شود کاربران تصاویر بیشتری را در یک نما مشاهده کنند و همچنین به شما کمک می کند گالری خود را از سایر بخش‌های وبسایت جدا کنید. برای ساخت گالری عکس می‌توانید به صورت دستی ستون ها را تنظیم کنید، سپس تصاویر را به هر ستون اضافه کنید.

روش دستی ممکن است کمی زمان‌بر باشد به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از روش بعدی که روش مناسب‌تر نحوه ایجاد گالری در وردپرس است استفاده کنید. در ادامه مقاله نحوه ساختن گالری پیشرفته در وردپرس با افزونه و بدون افزونه را توضیح خواهیم داد.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

ساخت گالری بدون افزونه

در این روش می‌توانید به راحتی در نوشته، برگه، محصول و … که در وبسایت استفاده می‌کنید تصاویر را به صورت گالری در وردپرس نمایش دهید.

ایجاد گالری تصاویر در وردپرس

برای افزودن گالری به نوشته روی علامت + کلیک کرده و در کادر مربوطه Gallery را تایپ کنید.

ساخت گالری تصاویر در وردپرس بدون افزونه

در بخش بعدی می توانید تصاویر را به سه روش اضافه کنید:

  • کشیدن و رها کردن (Drag and drop) فایل ها از پوشه ای در سیستم شخصی 
  • آپلود کردن فایل ها از سیستم شخصی
  • انتخاب کردن فایل ها در Media library
آپلود تصاویر در وردپرس - گالری عکس وردپرس

اگر تصاویر را از Media library انتخاب می‌کنید روی گزینه  Create a new gallery کلیک کنید.

ساخت گالری تصاویر در وردپرس

در این مرحله می‌توانید چیدمان تصاویر را به صورت تصادفی و یا به ترتیب انتخاب کنید و به تصاویر Caption یا عنوان اضافه کنید. حال که برخی از تصاویر را آپلود کردید، روی فضای بین آنها کلیک کنید تا گزینه های سفارشی سازی گالری خود را در نوار کناری مشاهده کنید. 

قابلیت‌های موجود پیشفرض برای ساخت گالری عکس وردپرس شامل مواردی چون تعداد ستون‌ها، تنظیمات برش تصویر، انتخاب اندازه تصویر و انتخاب رنگ پس زمینه برای گالری می‌شوند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

سفارشی سازی گالری وردپرس

اگر ستون‌های بیشتری را انتخاب کنید و تعداد عکس‌ها در هر ردیف مساوی نباشد به این معناست که تصاویر در ردیف بالا کوچکتر از تصاویر در ردیف پایین هستند.  برای حل این مشکل شما نمی‌توانید تنظیمات را تغییر دهید، اما می‌توانید یک تصویر را به بخش پایین گالری منتقل کنید. برای این کار کافی است روی آن کلیک کنید و روی دکمه‌های فلشی که در بالای آن ظاهر می شود را کلیک کنید، در نهایت شما انتخاب می کنید کدام تصویر بزرگتر باشد. 

ساخت گالری تصاویر در وردپرس بدون افزونه

برای اضافه کردن Caption به هر تصویر می‌توانید بر روی تصویر در گالری کلیک کنید تا یک Caption را برای تصویر مورد نظر تنظیم کنید.

ایجاد گالری عکس وردپرس بدون افزونه

می‌توانید متن جایگزین که تصویر را توصیف می‌کند در نوار کناری و بخش متنی ALT اضافه کنید. این کار تشخیص محتوای شما برای موتورهای جستجو را آسان‌تر می کند. 

ایجاد گالری عکس وردپرس بدون افزونه

همچنین می‌توانید یک Caption برای کل گالری در پایین صفحه اضافه کنید. این کار اطلاعات بیشتری در مورد محتوای گالری شما به کاربران می دهد.

ایجاد گالری عکس

تا به اینجا شما اولین گالری وردپرس خود را ایجاد کرده‌اید با این حال، در این روش نمی‌توانید فاصله بین تصاویر را به خوبی کنترل کنید و به طور کلی سفارشی سازی گالری عکس در این روش دارای محدودیت‌های زیادی است. برای رفع این مشکل بهتر است از یک افزونه مناسب برای ساخت گالری عکس وردپرس استفاده کنید. در ادامه مقاله نحوه ایجاد گالری عکس از طریق افزونه را توضیح خواهیم داد.

ساخت گالری با استفاده از افزونه Otter

یکی از افزونه‌های مناسب برای ایجاد گالری در وردپرس افزونه Otter است. پس از نصب افزونه در وبسایت خود، می‌توانید تنها در چند مرحله یک گالری Masonry را به هر پست یا صفحه اضافه کنید.

افزودن بلوک گالری

صفحه یا پستی را که می‌خواهید گالری را به آن اضافه کنید باز کنید و روی نماد + در کنار صفحه کلیک کنید. سپس Masonry را در قسمت جستجو تایپ و پس از پیدا کردن بلوک روی آن کلیک کنید.

اضافه کردن و آپلود تصاویر

در این روش نیز برای افزودن تصاویر خود می‌توانید به سه روش عمل کنید:

  • کشیدن و رها کردن (Drag and drop) فایل ها از پوشه ای در سیستم شخصی 
  • آپلود کردن فایل ها از سیستم شخصی
  • انتخاب کردن فایل ها در Media library

سفارشی سازی گالری

روی فضای بین تصاویر کلیک کنید تا گزینه‌های سفارشی‌سازی در نوار کناری باز شود. متوجه خواهید شد که بسیاری از این گزینه‌ها مانند قبل هستند اما دو گزینه جدید نیز وجود دارد.

  • Masonry: این گزینه به شما کمک می کند اندازه حاشیه بین عکس ها و ظاهر کلی گالری خود را کنترل کنید. به خاطر داشته باشید، تغییرات حاشیه در این قسمت نمایش داده نمی شود شما باید پست را پیش‌نمایش یا منتشر کنید تا گالری را در قسمت Front ببینید.
  • Block tools : می توانید از این ابزارها برای افزودن انیمیشن به گالری خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید CSS را اضافه کنید تا ظاهر آن را کاملاً سفارشی کند علاوه بر این، می‌توانید شرایط مشاهده را تنظیم کنید تا کنترل کنید چه کسی و چه زمانی گالری شما را مشاهده می کند.

افزودن شرح و متن جایگزین

ساخت گالری با Caption برای تصاویر نیز در این افزونه امکان‌پذیر است. اضافه کردن caption یه یک عکس یا کل گالری و اضافه کردن متن جایگزین برای تصاویر دقیقا مانند روش قبلی بوده و شما به همان طریق می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را اضافه کنید

جمع بندی

دلایل زیادی برای ایجاد گالری وردپرس وجود دارد. می‌توانید از یک گالری برای به نمایش گذاشتن نمونه کارهای عکاسی یا طراحی خود استفاده کنید. در این مقاله نحوه ایجاد گالری عکس در وردپرس را به دو روش را توضیح دادیم اگر شما روش بهتری برای ساخت گالری تصاویر در وردپرس را می شناسید در بخش نظرات همین مقاله روش خود را برای سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان