آموزش تعیین قیمت متفاوت برای گروه کاربری یا کاربر خاص

آموزش تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری یا کاربر خاص در ووکامرس (2 روش)

برای آن دسته از افرادی که از ووکامرس برای سایت خود استفاده می‌کنند، همواره تعیین قیمت متفاوت برای گروه کاربری و یا قیمت بر اساس نقش کاربر خاص یکی از دغدغه‌های اصلی است. در حقیقت هدف هر وبسایت یافتن راه‌های ساده و پیش فرض برای نشان دادن قیمت محصولات مختلف برای کاربران است. برای ارائه قیمت متفاوت برای کاربر و گروه کاربری می‌توان از افزونه‌ها و یا روش‌های کدنویسی استفاده کرد. در این مقاله علاوه بر موارد ذکر شده، تاثیر استفاده از قیمت گذاری مبتنی بر نقش کاربر، به همراه استراتژی‌های قیمت گذاری مختلف بر روی عملکرد فروشگاه WooCommerce را بررسی می‌کنیم.

اغلب ما انواع مختلفی از مشتریان را در فروشگاه خود داریم. به عنوان مثال، ممکن است قیمت فروش محصولات بصورت عمده یا جزئی با یکدیگر در فروشگاه متفاوت باشد، یا ممکن است برای انواع مختلف مشتریان نیز عضویت یا تخفیف داشته باشید. برای تعیین قیمت‌ متفاوت برای گروه کاربری مختلف، استفاده از کد تخفیف می‌تواند زمان بر باشد. راه ساده تر، تعیین قیمت محصول بر اساس نقش‌های کاربری است. کافیست از نقش مشتری ووکامرس به عنوان پارامتری برای تعیین قیمت محصول استفاده کنید تا قیمت متفاوتی را بر اساس کاربر ارائه دهید.

گسترش و توسعه ووکامرس نیز مانند وردپرس بسیار آسان است. این فروشگاه از توابع و قلاب‌های متفاوتی برخوردار است، به همین دلیل می‌توانیم عملکرد جدیدی را بر اساس آن ایجاد کنیم. همچنین برای انجام این کار پیدا کردن افزونه‌های مرتبط به آن نیز آسان است.

در ادامه با ما همراه باشید تا بر اساس نقش کاربر، گزینه‌های مختلفی را برای تعیین قیمت‌های ووکامرس به شما ارائه دهیم. در این مقاله تعاریف بسیار ابتدایی نقش‌های کاربر، جزئیات استفاده از افزونه، پیاده سازی واقعی چندین قیمت محصول مختلف ووکامرس را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا قیمت متفاوت را برای کاربر تعیین کنیم. همچنین برخی از گزینه‌های نحوه تجزیه و تحلیل اثرات تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری یا کاربر خاص را بررسی می‌کنیم.

تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری یا کاربر خاص

تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری

به صورت پیش فرض، وردپرس 6 نقش پیش فرض و ووکامرس 2 نقش اضافی دارد. بنابراین، به محض اینکه سایت خود را با WooCommerce فعال می‌کنید، گزینه‌های زیر را در اختیار خود دارید:

 • Super Admin (برای نصب شبکه، می‌تواند همه سایت‌ها را مدیریت کند.)
 • Administrator (می‌تواند همه چیز را در یک سایت مدیریت کند.)
 • Editor (این افراد می‌توانند تمام بخش‌های محتوای یک سایت (پست‌ها، رسانه‌ها، صفحات، نظرات) را مدیریت کنند.)
 • Author (می‌تواند فقط پست‌ها و رسانه‌های خود را مدیریت کند و نظرات را ببیند.)
 • Contributor (مشارکت کننده که می‌تواند پست‌ها و رسانه‌هایی را ایجاد کند، اما فقط می‌تواند آنها را برای بازبینی ارسال کند (بدون انتشار مستقیم))
 • Subscriber (چیز خاصی نیست، فقط یک نقش کاربری است.)
 • Customer (نقش مشتری با استفاده از فرم‌های WooCommerce ثبت نام کرده است.)
 • SHOP Manager (مدیر فروشگاه که نقش آن شبیه به یک ویرایشگر است، اما فقط برای محتوای مرتبط با ووکامرس)

نقش‌های ذکر شده امکان مدیریت اساسی کاربر را فراهم می‌کند. با استفاده از این نقش‌ها می‌توانید به کاربرانی که به آنها نیاز دارند دسترسی مناسب بدهید. بنابراین نقش‌های مختلف کاربری به دلایل امنیتی بسیار کارآمد هستند. با این ویژگی دیگر شما نگران این نیستید که کاربران محتوایی را که نباید ببینند و یا آن را ویرایش کنند. علاوه بر آن، متناسب به نقش کاربر می‌توانید برای نمایش محتوا از افزونه‌ها محتوا استفاده کنید. در نتیجه، به عنوان مثال، کاربران عادی نمی‌توانند مطالب آموزشی که برای ویراستاران شما هست را مشاهده کنند.

لازم به ذکر است که برای تقسیم بندی مشتری می‌توانید نقش‌های بیشتر و جدیدی را ایجاد کنید. این روش را علاوه بر تفکیک مشتری، برای مدیریت محتوای سفارشی شده نیز می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توانید نقش کاربران خرید عمده را ایجاد کرده و برخی از محصولات را فقط به این کاربران نشان دهید، همچنین می‌توانید محصولات را با قیمت عمده‌فروشی ارائه دهید. در نتیجه برای شما امکان قیمت گذاری بر اساس نقش ووکامرس و تعیین قیمت متفاوت برای کاربر وجود دارد.

مزایای تعیین قیمت متفاوت بر اساس کاربر و یا گروه کاربری

یکی از روش‌های ارتباط خوب با مشتری، برخوردی منصفانه است، در نتیجه تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری یا کاربر خاص امری بسیار مهم است. از این طریق برای ارائه قیمت متفاوت بر اساس کاربر، می‌توانید به مشتریان مختلف قیمت‌های متفاوتی بدهید که نشان دهنده رابطه آنها با شما است. در ادامه چند مورد استفاده از این روش را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

امکان اعمال ویژگی تعیین قیمت‌ بر اساس نقش کاربری برای قیمت گذاری فروش تکی و فروش عمده در ووکامرس وجود دارد. نتیجه نهایی به قیمت‌ها و تخفیف‌‌های متفاوت متناسب با نوع کاربر وابسته است. مدیر مشتریان را تفکیک کرده و برای تعیین قیمت متفاوت برای گروه کاربری تعیین می‌کند که کاربران در کدام دسته‌بندی قرار بگیرند. سپس قیمت‌های متفاوتی را با استفاده از یک افزونه یا کد سفارشی برای هر یک از مشتریان اعمال می‌کند.

به عنوان مثال، اگر فروشگاه آنلاین دارید و با توزیع کنندگان همکاری می‌کنید، ممکن است بخواهید در صورتی که یک محصول را به صورت عمده از شما خریداری کردند، به آن‌ها قیمت فروش عمده بدهید. با این روش می‌توانید فروش خود را افزایش دهید و در ازای آن، قیمت‌های پایین‌تری پیشنهاد می‌دهید.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

برای نزدیک شده به خریداران و مشتریان می‌توانید از کارت عضویت یا کارت تخفیف استفاده کنید. شما می‌توانید به آن‌ها تخفیف بدهید تا قیمت متفاوت بر اساس نقش کاربر ارائه دهید، چه در یک محصول خاص و چه در کل محصولات. ساده‌ترین راه برای پیاده‌سازی، ایجاد نقش کاربری برای اعضا، استفاده از قیمت گذاری پویای ووکامرس است.

یکی دیگر از کاربردهای جالب تعیین قیمت بر اساس گروه کاربری یا کاربر خاص برای قراردادهای مشتری است، مانند مشتریان عمده فروشی. برخی از مشتریان قراردادهای ویژه‌ای دارند که به آنها طرح‌های قیمت گذاری متفاوتی می‌دهد. لازم به ذکر است که مشتریان یا دوستان قدیمی می‌توانند وضعیت متفاوتی در کسب و کار شما داشته باشند، این وضعیت ویژه به نقش کاربری متفاوت ووکامرس مربوط می‎شود. این نقش‌ها را می‌توان برای تخفیف‌های خودکار استفاده کرد تا قیمت متفاوتی را برای گروه کاربری یا گروه خاص ارائه داد.

اضافه کردن قیمت بر اساس گروه کاربری

اکنون که با اهمیت قیمت‌گذاری یا تعیین قیمت بر اساس نقش‌ کاربر در ووکامرس آشنا شدید، می‌توانید با استفاده از کدهای سفارشی ویژگی قیمت متفاوت برای گروه کاربری و یا کاربر خاص را در سایت خود ارائه دهید. خوشبختانه ووکامرس دارای قلاب‌های زیادی است که می‌توانیم از آن‌ها برای اعمال تغییرات استفاده کنیم.‌

به طور خلاصه تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری شامل 3 مرحله است:

 1. نقش دلخواه وردپرس خود را ایجاد کنید (با استفاده از یک افزونه یا کد سفارشی) و آن را به کاربران مورد نظر خود اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید از افزونه ای مانند User Role editor یا ویرایشگر نقش کاربر استفاده کنید .
 2. فیلدهای سفارشی را برای محصولات خود ایجاد کرده و از این فیلدها برای ذخیره قیمت تخفیف‌دار استفاده کنید. با استفاده از افزونه ای مانند Advanced Custom Fields به راحتی می توانید فیلدهای سفارشی را به محصولات خود اضافه کنید.
 3. اگر نقش کاربر فعلی نقشی است که در مرحله 1 تعیین کرده اید، از قلاب‌های ووکامرس برای اعمال این قیمت متفاوت استفاده کنید.

قیمت بر اساس نقش کاربر از طریق کد سفارشی

در این مثال، یک نقش کاربری “wholesale_user” ایجاد خواهیم کرد. سپس با استفاده از یک فیلد سفارشی به نام “wholesale_price” قیمت ویژه‌ای برای محصولات خود اضافه می‌کنیم.

از آنجایی که ووکامرس دارای انواع مختلفی از محصولات است، قلاب‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم تا قیمت متفاوت بر اساس گروه کاربری ارائه دهیم. بنابراین، ما به سادگی همه قلاب‌ها را برای محصولات خود بررسی می‌کنیم، سپس یک تابع خارجی را فراخوانی می‌کنیم تا در واقع تغییر قیمت ووکامرس را انجام دهیم.

در مرحله بعد، نقش کاربر فعلی را تعیین می‌کنیم . سپس بررسی می‌کنیم که آیا قیمت سفارشی برای آن محصول وجود دارد یا خیر. در صورتی که وجود داشت، قیمت سفارشی را برمی‌گردانیم. کد سفارشی تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری را می‌توانید را در فایل functions.php پوسته و یا از طریق افزونه‌های اضافه کردن کد به سایت خود اضافه کنید.

// Hooks for simple, grouped, external and variation products
add_filter('woocommerce_product_get_price', 'ui_custom_price_role', 99, 2 );
add_filter('woocommerce_product_get_regular_price', 'ui_custom_price_role', 99, 2 );
add_filter('woocommerce_product_variation_get_regular_price', 'ui_custom_price_role', 99, 2 );
add_filter('woocommerce_product_variation_get_price', 'ui_custom_price_role', 99, 2 );
function ui_custom_price_role( $price, $product ) {
 $price = ui_custom_price_handling( $price, $product ); 
 return $price;
}
 
// Variable (price range)
add_filter('woocommerce_variation_prices_price', 'ui_custom_variable_price', 99, 3 );
add_filter('woocommerce_variation_prices_regular_price', 'ui_custom_variable_price', 99, 3 );
function ui_custom_variable_price( $price, $variation, $product ) {
 $price = ui_custom_price_handling( $price, $product ); 
  return $price;
}
 
//the magic happens here
function ui_custom_price_handling($price, $product) {
 // Delete product cached price, remove comment if needed
 //wc_delete_product_transients($variation->get_id());
 
 //get our current user
 $current_user = wp_get_current_user();
 
 //check if the user role is the role we want
 if ( isset( $current_user->roles[0] ) && '' != $current_user->roles[0] && in_array( 'wholesale_user', $current_user->roles ) ) {
  
  //load the custom price for our product
  $custom_price = get_post_meta( $product->get_id(), 'wholesale_price', true );
  
  //if there is a custom price, apply it
  if ( ! empty($custom_price) ) {
   $price = $custom_price;
  }
 }
 
 return $price;
}

افزونه‌های تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری

در صورتی که دنبال پیاده‌سازی سریع قیمت‌های سفارشی برای هر نقش کاربر هستید تا قیمت متفاوت برای گروه کاربری یا کاربر خاص تعیین کنید، می‌توانید از برخی افزونه‌ها استفاده کنید. در ادامه بهترین افزونه‌ها برای تعیین قیمت بر اساس گروه کاربری را به شما معرفی می‌کنیم.

افزونه WooCommerce Role Based Pricing by Meow Crew

WooCommerce Role Based Price یکی از بهترین افزونه‌ها به جهت تعیین قیمت متفاوت بر اساس نقش کاربری بوده که دارای یک رابط کاربری ساده و قابل ترجمه است که می‌تواند برای سفارشی‌سازی قیمت‌ها برای هر یک از گروه‌های کاربری استفاده شود. علاوه بر این، این افزونه دارای توابع زیادی است که توسعه افزونه و ایجاد ویژگی‌های جدید را آسان می‌کند.

افزونه Booster for WooCommerce

تعیین قیمت برای گروه کاربری با افزونه Booster for WooCommerce

افرونه Booster یکی دیگر از افزونه‌های مناسب برای تعیین قیمت بر اساس گروه کاربری است. این افزونه یک گزینه پیشرو برای عملکردهایی فراتر از قیمت‌گذاری پویا ووکامرس است. این گزینه‌ها شامل تبدیل ارز، تخفیف‌های جهانی، قیمت گذاری باز و موارد دیگر می‌باشد.

افزونه Price based on User Role for WooCommerce

تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری با افزونه Price based on User Role for WooCommerce

اگر به دنبال یک راه سریع برای تعیین قیمت بر اساس نقش کاربری در سایت خود هستید، می‌توانید از افزونه Price based on User Role استفاده کنید. علاوه بر قیمت‌های مختلف، این افزونه امکان مخفی کردن محصولات بر اساس نقش‌های کاربر را نیز فراهم می‌کند. با استفاده از این افرونه می‌توانید قیمت متفاوت برای گروه کاربری ارائه دهید.

تجزیه و تحلیل اثرات قیمت گذاری بر اساس نقش کاربری

علاوه بر امکان ایجاد قیمت بر اساس نقش کاربری، بهتر است اثرات آن را برای تعیین قیمت متفاوت برای گروه کاربری نیز تحلیل کنید. به همین دلیل، پس از اعمال تغییرات، می‌توانید از افزونه‌ای مانند Users Insights استفاده کنید و تغییرات رفتار کاربران خود را بررسی کنید.

با Users Insights امکان فیلتر کردن و بخش بندی کاربران بر اساس فعالیت ووکامرس آنها وجود دارد. شما فقط باید ماژول ووکامرس را در قسمت Users Insights > Modules فعال کنید. یک روش سریع برای فیلتر کردن مشتریان تفکیک آن‌ها بر اساس وفاداری و تعداد خریدشان وجود دارد که در این روش، فقط کاربران را بر مبنای نقش آنها و سفارشاتشان فیلتر می‌کنید.

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه کاربران را بر اساس نقش‌ها و سفارشات فیلتر کنید؟
علاوه بر این می‌توان با ارزش‌ترین مشتریان خود را برای هر نقش کاربر یا گروه نقش کاربر فیلتر کرد تا تعیین قیمت متفاوت برای گروه کاربری. این کار با استفاده از این فیلترها انجام می شود:

در صورتی که کاربران شما از این امتیازاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید با خبر نبودند، می‌توانید از طریق ایمیل به آنها اطلاع دهید. برای این کار، فقط باید کاربرانی را فیلتر کنیم که بعد از تعیین نقش‌های کاربری که برای آن‌ها در نظر گرفته ایم، سفارشی نداده‌اند. می‌توانید این کاربران را با استفاده از یک فایل CSV به MailChimp اکسپورت کنید.


فیلترهای پیچیده تری همچون «placed an order» نیز در این زمینه وجود دارد. با آن، می‌توانید چندین معیار برای سفارش را به طور همزمان ترکیب کنید. مثلا می‌توانید فیلترهای دیگری را اضافه کنید تا داده‌های خود را جمع آوری کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

جمع بندی

در این مقاله ما به بررسی کردیم که با تعیین قیمت‌ بر اساس نقش کاربری، چگونه می‌توان از این ویژگی به عنوان یک ابزار استراتژیک استفاده کرد. این استراتژی دارای پتانسیل بازاریابی بوده و به راحتی از طریق افزونه و یا کد سفارشی پیاده‌سازی می‌شود. پس از آن، نحوه تجزیه و تحلیل نتایج را با استفاده از Users Insights بررسی کردیم. امیدوارم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان