نحوه جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس

نحوه جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس (5 روش)

منظور از سرقت محتوا در وردپرس این است که کاربری بدون اجازه محتوای سایت شما را در سایت خود منتشر کند. همانطور که می‌دانید نوشتن یک محتوای خوب برای وبسایت به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد، به همین دلیل هیچکس دوست ندارد از محتوایی که منتشر کرده به سادگی کپی برداری شود. برای جلوگیری از این موضوع می‌توان اقداماتی مانند ایجاد تغییر در فید RSS، نمایش علامت حق چاپ، اضافه کردن تعداد زیادی لینک به منظور منصرف کردن سایر وبسایت‌ها و کارابران برای سرقت محتوا در وردپرس انجام داد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با روش‌های جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس بیشتر آشنا شوید. در این مقاله پنج روش برای انجام این کار آموزش داده می‌شود.

منظور از سرقت محتوای سایت

سرقت محتوا در وردپرس و یا هر وبسایتی، اغلب با استفاده از فید RSS سایت شما به شکل خودکار انجام می‌شود، اما ممکن است کاربر، محتوا را به صورت دستی نیز کپی کند. توجه داشته باشید که علاوه بر متن، سایر محتوای موجود در سایت مانند عکس و فیلم را نیز می‌توان کپی کرد.

شخصی که محتوای سایت شما را بدون رضایت و اجازه‌تان کپی کرده و مجددا آن را منتشر می‌کند، معمولا آن محتوا را به شکلی نمایش می‌دهد که اثری از وبسایت منبع در متن مقاله موجود نباشد. در بعضی مواقع نیز امکان دارد که کاربر پیوندی به سایت شما اضافه کند، ولی در هر صورت این کار غیر قانونی می‌باشد.

سرقت محتوا در وردپرس، نقض قوانین کپی رایت و حقوق مالکیت معنوی است، در نتیجه برای این امر می‌توان از مجرمان شکایت کرد. دلایل متعددی برای سرقت محتوا در وردپرس وجود دارد. به عنوان مثال، فردی که یک کسب وکار اینترنتی دارد ممکن است سایت خود را با محتوای با کیفیت و خوب پر کرده تا در صنف خود پر قدرت عمل کند. این افراد برای صرف جویی در زمان، ممکن است ایده‌ها یا کل پاراگراف‌ها را از وب‌سایت شما کپی کنند. همچنین ممکن است محتوای نوشته شده توسط شما را با تبلیغات پر کنند تا با این روش کسب درآمد نمایند.

از طرف دیگر، بازاریابان نیز می‌توانند از محتوای شما استفاده کنند تا از طریق موتورهای جستجو ترافیک سایت خود را افزایش دهند. همچنین، آنها می‌توانند با استفاده از این روش، برای فروش یا تبلیغ محصولات خود مشتریان زیادی جذب کنند.

راه کارهای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس

در ادامه مقاله، شما را با پنج روش برای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس آشنا می‌کنیم:

  • نمایش علامت حق چاپ
  • ایجاد تغییرات در فید RSS
  • مسدود کردن آدرس IP اسکراپر
  • محافظت از تصاویر استفاده شده در سایت
  • اضافه کردن تعداد زیادی لینک داخلی

نمایش علامت حق چاپ

قوانین حق چاپ، از حقوق مالکیت معنوی شما از جمله نام تجاری، لوگو و سایر محتوای شما محافظت می‌کند. بنابراین، وقتی شخصی محتوای سایت شما را سرقت می‌کند، در واقع قانون را زیر پا می‌گذارد. برای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس می‌توانید علامت حق چاپ را در وب سایت خود نمایش دهید. اگرچه در بعضی مواقع این عمل از سرقت محتوا جلوگیری نمی‌کند، ولی با نمایش این علامت می‌توانید به صورت واضح نشان دهید که کاربران نمی‌توانند بدون اجازه محتوای شما را کپی کنند.

شما می‌توانید علامت حق چاپ را به صورت یک پیوند به شرایط و ضوابط موجود در سایت خود آن را اضافه کرده و یا آن را به فوتر وب سایت خود اضافه کنید.

نمایش علامت حق چاپ برای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس

فوتر یک مکان عالی برای اطلاعیه حق چاپ شماست، زیرا در تمام صفحات سایت نمایش داده می‌شود.

همچنین از علامت حق نسخه برداری نیز برای جلوگیری از مشکلات جدی‌تر مانند ثبت شکایت می‌توانید استفاده کنید. با ثبت کپی رایت نیز می‌توانید یک قدم جلوتر بروید. توجه داشته باشید که ثبت کپی رایت فرآیند دشواری بوده به همین دلیل ممکن است در این موارد به کمک حقوقی نیز نیاز داشته باشید.

ایجاد تغییرات در فید RSS

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اگر کاربری به صورت خودکار محتوای شما را کپی کند، به فید RSS سایت مربوط می‌شود. بنابراین، توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس، تغییر کوچکی در فید خود ایجاد کنید. ساده‌ترین روش برای تغییر این است که به جای محتوای کامل، خلاصه ای از هر پست را در فید RSS خود بگذارید.

برای ایجاد پیکربندی این عملکرد در وردپرس، به سادگی به Settings> Reading از داشبورد خود بروید. اسکرول کنید تا For each post in a feed, include را مشاهده کنید ، Excerpt را انتخاب کنید.

ایجاد تغییراتی در فید RSS سرقت محتوا در وردپرس

سپس روی Save Changes کلیک کنید تا سایت شما، به روز شود.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

مسدود کردن آدرس IP اسکراپر

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از سرقت محتوا در سایت، مسدود کردن آدرس IP مخرب است. برای انجام این کار به صورت خودکار، می‌توان از یک افزونه امنیتی مانند  Web Application Firewall (WAF) استفاده کرد. WAF بر روی تمام ترافیک ورودی وب‌سایت شما نظارت کرده و هر آدرس IP را که خطر امنیتی بداند شناسایی و مسدود می‌کند. برای شروع افزونه‌های رایگان زیادی مانند Sucuri و Wordfence در این زمینه وجود دارد.

شما می‌توانید آدرس IP اسکرپر را به صورت دستی نیز مسدود کنید. برای پیدا کردن آدرس IP اسکرپر می‌توان از طریق گزارش‌های دسترسی در داشبورد سی پنل استفاده کرد و برای مسدود کردن IP می‌توان از فایل .htaccess استفاده کرد. این فایل در ریشه هاست شما قرار داشته و از طریق File Manager یا FTP می‌توان به آن دسترسی داشت.

هنگامی که فایل .htaccess را پیدا کردید، آن را باز کنید. سپس خط کد زیر را به آن اضافه کرده و اعداد را با آدرس IP که می‌خواهید مسدود کنید جایگزین کنید:

Deny from 111.222.333.444

برای مسدود کردن چندین آدرس IP، آنها را در همین خط فایل وارد کنید. توجه داشته باشید که باید آنها را با فاصله از هم جدا کنید. هنگام انجام این عملیات مراقب باشید و همیشه یک نسخه پشتیبان داشته باشید.

Deny from 111.222.333.444
Deny from 111.222.333.555
Deny from 111.222.333.666

محافظت از تصاویر استفاده شده در سایت (Hotlinking)

علاوه بر سرقت متن‌ها از سایت، تصاویر نیز می‌توانند مورد هدف قرار گرفته و آنها را کپی کنند. برای جلوگیری از این کار، می‌توانید از Hotlinking استفاده کنید و به تصاویر خود واترمارک اضافه کنید.

زمانی که کاربر تصاویر سایت شما را در وب سایت خود نمایش می‌دهد و آنها را از سرور شما بارگیری می‌کند، Hotlinking (لینک سازی) اتفاق می‌افتد. در این مواقع از منابع سرور شما برای نمایش تصویر استفاده کرده و در نتیجه استفاده از پهنای باند شما را افزایش می‌دهد.

می‌توان لینک سازی را به صورت دستی غیر فعال کرد. به این منظور باید کدهای زیر را به فایل .htaccess اضافه کنید:

/* Prevent image hotlinking in WordPress */
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?yourwebsite.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?google.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?facebook.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?twitter.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?other-websites-go-here.com [NC]
RewriteRule .(jpg|jpeg|png|gif)$ - [F]


این کد مانع استفاده سایر وبسایت‌ها (به غیر از گوگل، فیس بوک، توییتر و سایت خودتان) از تصاویر شما می‌شود. علاوه بر آن، می‌توانید تصاویر وردپرس خود را واترمارک کرده تا از سرقت محتوا در سایت خود جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که این کار کیفیت تصاویر شما را کاهش می‌دهد، زیرا واترمارک با تصویر تداخل پیدا می‌کند.

اضافه کردن واترمارک به عکس برای جلوگیری از سرقت محتوا در سایت

برای این منظور می‌توانید از افزونه رایگان Image Watermark استفاده کنید تا به صورت خودکار تصاویر جدیدی که آپلود می‌شود را واترمارک کند. علاوه بر آن، این افزونه به شما کمک می‌کند که تصاویر سایت خود را به صورت گروهی واترمارک کنید.

استفاده از افزونه Image Watermark برای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس

افزودن واترمارک می‌تواند از کپی کردن عکس جلوگیری کند. با استفاده از این روش کاملاً واضح است که تصاویر متعلق به سایت شما است. به همین دلیل، ممکن است کاربران در مورد استفاده از عکس‌های شما در وب سایت خود تجدید نظر کنند.

اضافه کردن تعداد زیادی لینک داخلی

روش آخر برای جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس، اضافه کردن تعداد زیادی لینک داخلی به پست‌های سایت است. این کار سرقت محتوای شما را دشوار کرده و علاوه بر آن باعث افزوده شدن لینک‌های شما به سایت‌های دیگر می‌شود.

به عنوان مثال، می‌توان گفت تمام لینک‌های داخلی که در پست‌های شما وجود دارد، به بک لینک در سایت کسی که از محتوای شما استفاده کرده تبدیل می‎شود. همانطور که می‌دانید، بک لینک‌ها کمک شایانی به سئو سایت شما کرده و رتبه جستجوی سایت را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد.

علاوه بر آن، این پیوندهای داخلی ترافیک را از سایتی که محتوای شما را کپی کرده به سمت سایت شما هدایت می‌کند. در نتیجه با انتشار مطالب با کیفیت، ارائه زمان بارگذاری سریع و همچنین اجرای سریع و راحت وب سایت می‌توانید اطمینان حاصل کنید که این بازدیدکنندگان در وب سایت شما باقی می‌مانند.

جمع بندی

سرقت محتوا در وردپرس یا Content Scraping نه تنها امری نامتعارف می‌باشد، بلکه غیرقانونی است. این عمل شامل دزدیدن مالکیت و حق نشر شما، توسط دیگران می‌باشد. خوشبختانه، تکنیک‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند افراد را از سرقت متن، تصاویر و ویدیوهای شما باز دارد. ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با این ترفندها و نحوه جلوگیری از سرقت محتوا در وردپرس آشنا نماییم. امیدوارم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان