المنتور یا گوتنبرگ

المنتور یا گوتنبرگ؟ (تفاوت های کلیدی بین صفحه سازهای وردپرس)

مبحثی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، استفاده از صفحه ساز المنتور یا گوتنبرگ برای سایت است. برای مقایسه و انتخاب بین این دو گزینه باید ببینید چه ویژگی‌هایی از صفحه ساز وردپرس خود می‌خواهید. در این پست المنتور و گوتنبرگ را معرفی می‌کنیم و اصول اولیه استفاده از این صفحه سازهای وردپرس را توضیح می‌دهیم. سپس، در مورد تفاوت‌ها و شباهت‌ها و نحوه قرار گرفتن آنها در مقابل یکدیگر بحث خواهیم کرد و مقایسه مستقیمی بین این دو انجام خواهیم داد.

اگر می‌خواهید بدانید که بین المنتور یا گوتنبرگ کدام یک صفحه سازی مناسب برای سایت شماست، پس با ما همراه باشید.

گوتنبرگ چیست؟

گوتنبرگ صفحه ساز پیش فرض وردپرس است. این صفحه ساز در سال 2018 معرفی شد و جایگزین ویرایشگر وردپرس “کلاسیک” گردید. ویرایشگر کلاسیک حاوی محتوای HTML اصلی، بدون هیچ گونه قابلیت کشیدن و رها کردن بود. گوتنبرگ در واقع افزونه‌های صفحه ساز شخص ثالث (third-party)، از جمله Elementor ،Divi، و Visual Composer را در خود جای داده بود، که این افزونه‌ها جایگزین ویرایشگر کلاسیک شدند.

می‌توان گفت گوتنبرگ یک کتابخانه‌ای از بلوک‌ها، با قابلیت دسترسی ساده، برای کشیدن عناصر محتوا به صفحات و پست‌ها می‌باشد.

گوتنبرگ یا المنتور


گوتنبرگ نزدیک به 100 بلوک محتوا دارد، که برخی از آنها امکان ادغام و جاسازی از سرویس‌های شخص ثالث مانند Twitter،Reddit و Amazon Kindle را فراهم می‌کنند. همچنین امکان ایجاد بلوک‌های پویا برای به‌روزرسانی خودکار محتوای بلوک نیز وجود دارد. برخی از نمونه های بلوک گوتنبرگ عبارتند از:

 • پاراگراف
 • سرفصل
 • جدول
 • تصویر
 • آلبوم عکس
 • ویدئو
 • دکمه ها
 • تقویم
 • HTML سفارشی
 • آخرین پست ها

لازم به ذکر است که اکثر تم‌های وردپرس به خوبی با گوتنبرگ کار می‌کنند (تم‌های ضروری). رابط گوتنبرگ، محتوای صفحه یا پست را با محتوای رندر شده (مانند نمایش فرم‌ها یا دکمه‌ها) را در مرکز و وسط صفحه نمایش ارائه می‌دهد. گوتنبرگ از ویژگی ویرایش سریع نشانه گذاری برخوردار بوده و به کاربر قابلیت مشاهده محتوا را می‌دهد، همچنین در صورت نیاز، می‌توان به بخش‌های کدنویسی سفارشی برای CSS و HTML دسترسی مستقیم داشت. به همین دلیل می‌توان گفت گوتنبرگ ارتقاءای پیشرفته از ویرایشگر کلاسیک است.

هر بلوک از گوتنبرگ فهرست طولانی تنظیمات خود را ارائه می‌دهد و همچنین پانل‌های سریع برای کنترل قوی بر روی تنظیمات سند و بلوک، مانند برچسب‌های alt، رنگ‌های پس‌زمینه و کنترل نظرات دارد.

المنتور چیست؟

المنتور یک صفحه ساز شبیه به گوتنبرگ است. Elementor قبل از گوتنبرگ به عنوان یکی از برنامه‌های صفحه ساز شخص ثالث طراحی شده و در نهایت یک صفحه ساز پیش فرض وردپرس ایجاد می‌کند.

 المنتور یا گوتنبرگ

المنتور در سال 2016 معرفی شد. این صفحه ساز به دلیل رابط طراحی وب کاملا بصری و دیداری، قالب‌های آغازگر شیک (آماده برای وارد کردن) و ماژول‌های محتوای با کشیدن و رها کردن، مورد علاقه طراحان وردپرس قرار گرفت.

تفاوت المنتور و گوتنبرگ

برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ، باید با تفاوت میان این دو صفحه ساز آشنا شوید. یکی از قابل توجه‌ترین تفاوت‌های المنتور و گوتنبرگ این است، که المنتور در وردپرس تعبیه نشده است. این صفحه ساز توسط شرکت دیگری طراحی شده، بنابراین باید افزونه رایگان آن را نصب کنید (نسخه‌های پرمیوم نیزاز این صفحه ساز موجود است).

همچنین المنتور نام‌های منحصر به فردی برای اکثر ویژگی‌های خود دارد. به عنوان مثال، «بلوک» در گوتنبرگ، در المنتور «ویجت» نامیده می‌شود. در این مورد، المنتور بیش از 100 مورد از این ویجت‌های محتوا دارد. نمونه‌هایی از ویجت های محتوای المنتور عبارتند از:

 • Post
 • Text Editor
 • Heading
 • Image
 • Text
 • Testimonial
 • Toggle
 • Progress Bar

بسیاری از ویجت‌ها بین یک وب‌سایت وردپرس و برنامه‌های شخص ثالث (third-party) مانند Stripe ، Facebook و Sound Cloud را را یکپارچه سازی می‌کنند.

به طور کلی، المنتور یکی از برترین صفحه سازهای وردپرس بوده که مورد توجه توسعه دهندگان و کاربران متعددی قرار گرفته است. ظاهر دیداری، کشیدن و رها کردن در این صفحه ساز بسیار جذاب است. همچنین صدها الگوی طراحی در آن وجود دارد و تمام ویرایش‌ها به صورت زنده در آن انجام می‌شود.

برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ باید به این نکته توجه کرد که المنتور یک غول بزرگ در فضای ساخت وب‌سایت، به دلیل برخورداری از ویجت‌های تخصصی WooCommerce و ابزارهای بازاریابی برای صفحه اول سایت و فرم‌ها به شمار می‌رود.

ویژگی‌ های کلیدی یک صفحه ساز مناسب

در ادامه المنتور یا گوتنبرگ را در زمینه‌هایی مانند ویژگی‌ها، رابط کاربری، قیمت گذاری و موارد دیگر مقایسه خواهیم کرد. پس از بررسی این موارد، درک قوی تری از اینکه کدام صفحه ساز برای نیازهای شما مناسب است، خواهید داشت و می‌توانید صفحه ساز مورد نظر خود را از بین المنتور یا گوتنبرگ انتخاب کنید.

در این بخش، ابتدا ویژگی‌های کلیدی و مهم یک صفحه‌ساز را مورد بررسی قرار می‌دهیم، سپس المنتور یا گوتنبرگ را در هر دسته مقایسه می‌کنیم.

قابلیت کشیدن و رها کردن و کدگذاری

مشکل اکثر سازندگان صفحه این است که آنها اغلب ظاهر سایت را با ابزارهای قابل مشاهده پر می‌کنند و عملکرد پیشرفته‌تر، مانند ویرایش کد را از دید خارج می‌کنند. ولی در کل بهتر است که ترکیبی از این دو را ببینیم، جایی که مبتدیان قابلیت کشیدن و رها کردن بلوک‌ها را دارند که به راحتی در دسترس است و کاربران پیشرفته می‌توانند از CSS بدون نیاز به جستجوی زیاد استفاده کنند.

قابلیت کشیدن و رها کردن گوتنبرگ ساده و بدون تاخیر است. جستجوی بلوک‌های محتوا و کشیدن یا کلیک کردن و درج آن‌ها در محتوا فقط یک لحظه طول می‌کشد. سپس، تنظیمات بلوک برای سفارشی سازی ظاهر می‌شود.

قابلیت کشیدن و رها کردن و کدگذاری المنتور یا گوتنبرگ

یکی از نکات منفی در گوتنبرگ این است که کشیدن بلوک‌های موجود در حال حاضر شما را مجبور می‌کند ابتدا یک بلوک را انتخاب کنید، سپس روی نماد کوچک Drag کلیک کنید و نگه دارید. این کار به دقت در هنگام کلیک کردن نیاز دارد، به همین دلیل برای برخی از سازندگان صفحه خوشایند نیست.

قابلیت کشیدن و رها کردن و کدگذاری

وقتی صحبت از کدنویسی به میان می آید، در گوتنبرگ ویرایشگر کد به راحتی قابل مشاهده است.

کد نویسی در گوتنبرگ

به عنوان مثال زمانی که کاربران مشکلاتی را در مورد بلوک‌ها پیدا کرده‌اند که کدشان را به هم می‌ریزد و یا مشکلاتی با بلوک‌های از پیش ساخته شده‌ دارند، در این مواقع توسعه‌دهندگان باید ده‌ها بلوک سفارشی تولید کنند.

خوشبختانه صفحه‌ساز گوتنبرگ برای کدنویس‌ها بهبود یافته است، و ابزارهای مخصوص کدنویسی در آن وجود دارند. همچنین یادگیری آن نسبت ویرایشگر کلاسیک سریعتر نیز است. حتی می‌توانید HTML Anchors و کلاس‌های CSS اضافی را مستقیماً از برگه Block در گوتنبرگ اضافه کنید، ولی قبلاً به حرکت خسته‌کننده و زمان‌بر از طریق تب HTML در ویرایشگر کلاسیک نیاز بود.

برگه Block در گوتنبرگ

المنتور نیز ار قابلیت کشیدن و رها کردن برخوردار است، این صفحه ساز با اکثر تم‌های وردپرس همخوانی داشته و کتابخانه ای از بلوک‌ها (ویجت) را برای درج سریع در هر صفحه ارائه می‌دهد.

قابلیت کشیدن و رها کردن در المنتور

از آنجایی که المنتور از یک سیستم شبکه نیمه خودکار تولید شده استفاده می کند، امکان رها کردن ویجت‌ها در بیشتر مناطق صفحه وجود دارد.

ویجت‌ها در المنتور

برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ در این زمینه و مقایسه آن‌ها، باید گفت که جابجایی بلوک‌های محتوای قبلاً قرار داده شده با المنتور آسان‌تر از گوتنبرگ است. شما به سادگی می‌توانید روی هر نقطه از بلوک کلیک کرده و نگه دارید تا آن را منتقل کنید.

قابلیت کشیدن و رها کردن در المنتور یا گوتنبرگ

کد نویسی در المنتور با بسیاری از تنظیمات بلوک ساده شده است. مانند اضافه کردن مستقیم لنگرهای HTML، ویژگی‌ها و CSS سفارشی به تنظیمات ویجت یا صفحه. همچنین المنتور برای درج هر کدنویسی سفارشی ویجت‌های کد HTML را که به آن نیاز دارد، از طریق یک صفحه وب ارائه می‌دهد.

کد نویسی در المنتور


در مقایسه المنتور یا گوتنبرگ، به طور کلی می‌توان گفت قابلیت کشیدن و رها کردن در المنتور قوی تر از گوتنبرگ است. با این حال، گزینه‌های کدنویسی سفارشی در هر دو صفحه ساز به یک اندازه قابل دسترسی هستند.

قالب‌ها (برای وب سایت‌ها، بلوک‌ها، صفحات، پنجره‌های بازشو و موارد دیگر)

قالب‌های صفحه ساز (المنتور یا گوتنبرگ) به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهند که با سرعت بیشتری وب‌سایت‌ها را بسازند. همچنین این قالب‌ها به شما این امکان را می‌دهند که به جای ساختن سایت از اول، با وب‌سایت‌های حرفه ای یا طراحی صفحات سایت خود را طراحی کنید. بسیاری از سازندگان صفحه، قالب‌های از پیش ساخته شده را برای موارد زیر ارائه می‌دهند:

 • Full websites
 • Pages
 • Blog posts
 • Page sections
 • Content blocks
 • Headers
 • Footers
 • Landing pages
 • And more

گوتنبرگ قالب‌های آماده و از پیش ساخته شده‌ی کمی دارد. برگه Patterns قالب‌را ارائه می‌های این صفحه ساز را ارائه می‌دهد.

قالب‌ها در گوتنبرگ

با این حال، نصب افزونه‌های شخص ثالث (third-party) با قالب‌های شروع کننده برای صفحات و وب‌سایت‌های کامل در گوتنبرگ امکان پذیر است. افزونه‌هایی مانند Gutentor ،Twentig، و Otter Blocks همگی در این زمنیه مناسب هستند.

از طرف دیگر برای اینکه بدانید از المنتور یا گوتنبرگ برای سایت خود استفاده کنید، توجه داشته باشید که Elementor صدها قالب شروع در Theme Builder دارد. قالب‌های المنتور عبارتند از:

 • Headers
 • Footers
 • Single pages
 • Single posts
 • Archives
 • Search results pages
 • Product pages
 • Product archives
 • 404 pages
قالب‌ها در المنتور

برای انتخاب مناسب بین المنتور یا گوتنبرگ باید به این نکته توه داشته که تقریباً همه الگوهای المنتور به اشتراک premium نیاز دارند، اما این اشتراک مقرون به صرفه بوده و بهتر از چیزی است که از گوتنبرگ دریافت می‌کنید.

استایل المنتور یا گوتنبرگ

برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ باید به استایل هر یک از این صفحه سازها نیز توجه داشته باشید. ویژگی‌های ظاهری در گوتنبرگ امکان سفارشی‌سازی سریع در پانل Block سمت راست را فراهم می‌کند. پس از انتخاب، هر بلوکی که می‌خواهید را می‌توانید ویرایش کنید.

استایل گوتنبرگ

تنظیمات استایل گوتنبرگ در مقایسه با آنچه در المنتور وجود دارد نسبتاً ابتدایی بوده، اما موارد ضروری مانند گزینه‌هایی برای تغییر حاشیه و ابعاد برای تصاویر، یا تنظیمات رنگ، تایپوگرافی و حاشیه برای بلوک‌های پاراگراف تقریباً همیشه در آن وجود دارد. برای CSS سفارشی بلوک‌ها، وقتی روی یک بلوک کلیک می‌شود، یک نوار ابزار معلق پیدا خواهید کرد. این بخش استایل بندی متن، ویرایش با HTML، کپی کردن آن استایل و غیره را ارائه می‌دهد.

استایل المنتور

هنگام انتخاب یک ویجت، تنظیمات سبک آن در المنتور در سه برگه نمایش داده می‌شود. تنظیمات محتوا را برای اندازه تصویر و متن تنظیم کنید، سپس به قسمت‌های پیشرفته بروید، از انیمیشن‌های شناور گرفته تا فیلترها و ماسک‌های CSS برای تغییر جلوه‌ها استفاده کنید.

برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ در این زمینه می‌توان گفت، شکی نیست که المنتور مجموعه قوی تری از ابزارهای ظاهری نسبت به گوتنبرگ دارد. با این حال، کسانی که خواهان نهایت سادگی هستند، با ویژگی‌های ظاهری موجود در گوتنبرگ احساس راحتی می کنند.

بلوک‌های محتوا/ویجت

برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ بیاد به بلوک‌ها و ویجت‌های هرکدام از آن‌ها نیز توجه کرد. گوتنبرگ بیش از 90 بلوک محتوا داشته و المنتور بیش از 100 فرم از آن را ارائه می‌دهد.

دسته بندی بلوک‌های گوتنبرگ عبارتند از:

 • Text
 • Media
 • Design
 • Widgets
 • Theme Embeds

شما تمام موارد ضروری (پاراگراف، تصویر و بلوک‌های دکمه) را به همراه عناصر منحصربه‌فرد برای چیزهایی مانند Speaker Deck، Kickstarter، Query Loops، Verse، Time To Read و موارد دیگر را می‌‍توانید از صفحه ساز گوتنبرگ دریافت کنید. دسته بندی ویجت‌های المنتور عبارتند از:

 • Basic
 • Pro
 • General
 • Site
 • WooCommerce
 • WordPress

این دسته‌ها کاربردی نیستند ولی می‌توان گفت به خوبی سازماندهی شده‌اند.

ویجت‌های محتوای استاندارد (مانند تقسیم‌کننده‌ها، بخش‌ها و سرفصل‌ها) ارائه می‌کنند. همچنین ویجت‌های منحصربه‌فردی برای Google Maps ، کدهای هایلایت، داده‌های محصول WooCommerce و موارد دیگر وجود دارد.

بلوک‌های محتوا/ویجت در المنتور یا گوتنبرگ

نتیجه گیری ما برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ این است که گوتنبرگ بلوک‌های محتوای خود را بسیار بهتر سازماندهی کرده است، اما المنتور تعداد بیشتری از بلوک‌ها (ویجت‌ها) را با تنظیمات قوی‌تر ارائه می‌دهد.

پشتیبانی WooCommerce

WooCommerce یک افزونه شخص ثالث (third-party) برای تبدیل هر سایت وردپرسی به سایت فروشگاه آنلاین است. هنگامی که با یک صفحه ساز (المنتور یا گوتنبرگ) کار می‌کنید، اغلب بلوک‌های WooCommerce را برای سفارشی سازی بیشتر سبد خرید، صفحات محصول و موارد دیگر دریافت می‌کنید.

گوتنبرگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که WooCommerce را نصب می‌کنید، تعداد بی شماری از بلوک‌های گوتنبرگ برای تقویت طراحی فروشگاه WooCommerce شما ظاهر می‌شود. بلوک‌های جستجوی محصول، گزینه‌هایی برای نمایش فیلترهای فعال و راه‌هایی برای نمایش محصولات پرفروش را در این صفحه ساز وجود دارد. 26 بلوک گوتنبرگ/ووکامرس وجود داشته و چندین پلاگین شخص ثالث هم برای گسترش این لیست می‌توان اضافه کرد.

پشتیبانی WooCommerce در گوتنبرگ

برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ، باید گفت که المنتور نیز با WooCommerce به خوبی سازگاری دارد، اما برای فعال شدن آن باشد هزینه پرداخت کرد. برای باز کردن قفل هر یک از ویجت‌های محتوای WooCommerce یا قالب‌های صفحه، باید یک اشتراک Elementor Pro داشته باشید. با این حال، Elementor Pro مقرون به صرفه است و بلوک‌ها ظاهر قوی‌تری را نسبت به هر چیزی در گوتنبرگ ارائه می‌دهند.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

پشتیبانی WooCommerce در المنتور

حتی ویجت‌های منحصر به فردی مانند Upsells و Product Meta Data نیز در این صفحه ساز وجود دارد.

ادغام در المنتور یا گوتنبرگ

توجه داشته باشید که نباید ادغام‌ها را با سازگاری اشتباه بگیرید. در ادامه این مقاله به سازگاری تم و افزونه‌ها با صغحه ساز المنتور یا گوتنبرگ خواهیم پرداخت، اما ادغام‌ها بیشتر شبیه پیوندهایی به سایر برنامه‌ها، پلتفرم‌ها و نرم افزارها هستند، جایی که داده‌ها از سازنده صفحه ارسال می‌شوند.

به عنوان مثال، ادغام با فیس بوک ممکن است دکمه ای را برای افراد نشان دهد تا صفحه شما را دنبال کنند یا لیستی از آخرین پست‌های فیس بوک شما را نمایش دهند.

برای مقایسه المنتور یا گوتنبرگ، باید گفت که گوتنبرگ فهرست کوتاهی از ادغام‌های مستقیم دارد که عمدتاً از بلوک‌ها برای استخراج محتوا از منابع بیرونی استفاده می‌کند. در ادامه 32 ادغام فعلی گوتنبرگ را مشاهده می کنید:

 • Openverse
 • توییتر
 • یوتیوب
 • وردپرس
 • SoundCloud
 • Spotify
 • Crowdsignal
 • Dailymotion
 • ایمگور
 • موضوع
 • کیک استارتر
 • کیندل آمازون
 • پینترست
 • Reddit
 • اشتراک اسلاید

المنتور فهرستی قوی از ادغام ها، از پلتفرم های رسانه ای گرفته تا سایت های اجتماعی دارد. در ادامه 40 ادغام را مشاهده می‌کنید:

پی پال

 • فیس بوک (برای نظرات، جاسازی ها، صفحات و دکمه ها)
 • یوتیوب
 • Vimeo
 • Google Maps
 • SoundCloud
 • MailChimp
 • ActiveCampaign
 • ConvertKit
 • HubSpot
 • Zapier
 • Discord
 • Custom icon libraries
 • Slack
 • ReCaptcha
 • Drip

می‌توان گفت در زمینه ادغام بین المنتور یا گوتنبرگ ، المنتور بهتر است. چون ادغام های المنتور قوی‌تر و بیشتتر به نظر می‌رسند. می توانید از ارائه دهندگان برجسته بازاریابی ایمیلی استفاده کنید، از طریق پردازشگرهای پرداخت بفروشید و با نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری خود در المنتور ارتباط برقرار کنید. در حالی که گوتنبرگ بیشتر بر پیوند دادن به کتابخانه‌های رسانه‌ای و سایت‌های اجتماعی تمرکز دارد.

رابط کاربری گوتنبرگ یا المنتور

برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ باید به راحت بودن رابط کاربری این دو صفحه ساز نیز توجه کرد. شروع با گوتنبرگ به اندازه خود وردپرس ساده است. چون گوتنبرگ به طور خودکار در داشبورد وردپرس تعبیه شده است، به همین دلیل نیازی به نصب افزونه ندارید. در نتیجه می‌توانید به سادگی یک صفحه یا ویرایشگر پست را باز کنید تا گوتنبرگ شروع کار می‌شود.

افزودن بلوک در گوتنبرگ

شما می‌توانید با کلیک بر روی یکی از چندین دکمه “+” (افزودن بلوک) که در اطراف ویرایشگر بصورت گسترده وجود دارند، بلوک‌ها را جستجو و درج کنید. این گزینه یک نوار جستجو به همراه برگه‌های مختلف برای بلوک‌ها ، الگوها و رسانه‌ها فراهم می‌کند. حتی متوجه خواهید شد که گوتنبرگ با ارائه دهندگان تصویر محبوب Creative Commons برای یافتن گرافیک‌های مناسب به صورت رایگان ادغام می‌شود.

ایجاد محتوای سریع، گوتنبرگ را به یکی از بهترین صفحه سازها برای وبلاگ نویسان و هر کسی که به صورت آنلاین منتشر می کند تبدیل می‌کند. می‌توانید مستقیماً در ویرایشگر بنویسید و از نشانه گذاری و میانبرهای صفحه کلید برای درج سریع عناصری مانند سرفصل ها، پیوندها و تصاویر استفاده کنید.

ناگفته نماند که گوتنبرگ با طیف گسترده‌ای از ویرایشگرهای متن شخص ثالث ادغام می‌شود، یا می‌توانید محتوای برنامه‌های دیگر را مستقیماً در گوتنبرگ کپی کنید (بدون نیاز به آپلود تصاویر برای بار دوم یا تنظیم با قالب‌بندی).

تب Page، تنظیمات مربوط به انتشار و صفحه را ارائه می‌دهد. مانند ابزارهایی برای تصاویر برجسته، گزیده‌ها و نظرات.

ایجاد محتوای سریع گوتنبرگ

تنظیمات بلوک نیز آسان است، برا این منظور فقط باید روی تب Block کلیک کنید. این ویژگی های سفارشی سازی منحصر به فرد را برای بلوکی که انتخاب کرده اید باز می‌کند. به عنوان مثال، بلوک تصویر همه چیز را از فیلدهای متن جایگزین گرفته تا تنظیمات ابعاد تصویر را نشان می‌دهد . اینجا همچنین جایی است که می‌توانید تگ‌های CSS، لنگرهای HTML یا ویژگی‌های عنوان را اضافه کنید.

تنظیمات بلوک

وقتی صحبت از سهولت استفاده به میان می‌آید، المنتور را می‌توان مثال زد. با این حال باید گفت به دلیل مجموعه قوی و گسترده‌ای از ویژگی‌های که دارد، یادگیری آن پیچیده است.

در ویرایشگر، یک کپی دقیق از نمای صفحه به عنوان ویرایشگر دریافت می کنید. هر ویجت محتوای المنتور برای کشیدن یا ویرایش از کتابخانه در دسترس است.

رابط کاربری در المنتور

شما می‌توانید ویجت‌ها را زیر Basic ،Pro ،General ،Site ،WooCommerce و WordPress پیدا کنید. همچنین یک پنل Favorites برای ذخیره ویجت های سفارشی برای بعد وجود دارد.

استفاده از المنتور به دلیل ویرایشگر مبتنی بر شبکه آن بسیار آسان بوده و به شما امکان می دهد یک عنصر را تقریباً در هر نقطه از صفحه بکشید و رها کنید. همچنین می‌توانید کل بخش‌ها را بکشید، حذف کنید یا بخش‌هایی را با کلیک کردن در ویرایشگر اضافه کنید.

ویجت‌ها در المنتور

همچنین می‌توانید دسترسی سریعی به کتابخانه بلوک‌ها و الگوها داشته باشید. قالب‌های سفارشی را برای استفاده بعدی ذخیره کنید یا از بلوک‌ها و قالب‌های صفحه حرفه ای طراحی شده استفاده کنید. بسیاری از این ویجت‌ها برای شرایط خاص هستند، مانند مواقعی که به صفحه 404 یا یک سبد خرید سفارشی WooCommerce نیاز دارید.

صفحه 404


نقطه ضعف اصلی صفحه ساز المنتور ماهیت شخص ثالث آن است. برای فعال کردن این گزینه در وردپرس باید یک افزونه نصب کنید. همچنین همیشه باید روی دکمه «Edit With Elementor» کلیک کنید، زیر از نظر فنی هنوز گوتنبرگ در پس‌زمینه نصب است.

به طور کلی، درک رابط گوتنبرگ آسان تر است، اما برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ، باید گفت که هیچ چیز مانند کار با المنتور نیست. استفاده از آن روان، سرگرم کننده است و زمانی که به آن دست پیدا کردید، بسیار بیشتر از صفحه ساز گوتنبرگ می تواند کار کند.

عملکرد و تاثیر بر سرعت صفحه المنتور یا گوتنبرگ

صفحه سازها (المنتور یا گوتنبرگ) ویژگی‌های زیادی را ارائه می‌دهند، این شامل مجموعه‌ای از ابزارهای حجیم بوده که با افزونه‌ها و تم‌ها تضاد دارند و همچنین سرعت صفحه را کاهش می‌دهند. هنگامی که به نظرات کاربران نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد المنتور یا گوتنبرگ هنگام استفاده از ابزارهای بهینه سازی مناسب و یک میزبان سریع، عملکرد خوبی دارند.

برای آزمایش استفاده از المنتور یا گوتنبرگ، یک سرور با کارایی بالا و دارای CDN (از Kinsta) است نصب کردیم. همچنین از همان موضوع با محتوای آزمایشی استفاده کردیم تا تست را تا حد ممکن برابر کنیم. برای هر دو آزمایش به یک مکان سرور (آیووا) چسبیدیم و دو افزونه رایج (WooCommerce و Yoast SEO) را نصب کردیم تا ببینیم سازندگان صفحه چگونه به یک محیط واقعی واکنش نشان می‌دهند. در اینجا نتایج با استفاده از Pingdom و Google PageSpeed ​​Insights آمده است:

تست سرعت صفحه گوتنبرگ

 • امتیاز عملکرد Pingdom: 92 (سرور تست سانفرانسیسکو)
 • حجم صفحه: 905.2 کیلوبایت
 • زمان بارگذاری: 1.32 ثانیه
 • درخواست ها: 19

ما همین آزمایش را با یک سرور آزمایشی در لندن انجام دادیم:

 • امتیاز عملکرد: 92
 • حجم صفحه: 905.8 کیلوبایت
 • زمان بارگذاری: 1.50 ثانیه
 • درخواست ها: 19

در اینجا نتایج حاصل از Google PageSpeed ​​Insights آمده است

 • عملکرد دسکتاپ: 99
 • دسترسی به دسکتاپ: 100
 • بهترین روش های دسکتاپ: 92
 • سئوی دسکتاپ: 67
 • عملکرد موبایل: 93
 • دسترسی به موبایل: 100
 • بهترین شیوه های موبایل: 92
 • سئوی موبایل: 71
 • تست های سرعت صفحه Elementor
 • امتیاز عملکرد Pingdom: 88 (سرور تست سانفرانسیسکو)
 • حجم صفحه: 2.5 مگابایت
 • زمان بارگذاری: 1.93 ثانیه
 • درخواست: 48

و نتایج از سرور تست لندن:

 • امتیاز عملکرد: 87
 • حجم صفحه: 2.5 مگابایت
 • زمان بارگذاری: 1.97 ثانیه
 • درخواست: 48

نتایج حاصل از Google PageSpeed ​​Insights:

 • عملکرد رومیزی: 94
 • دسترسی به دسکتاپ: 100
 • بهترین روش های دسکتاپ: 92
 • سئوی دسکتاپ: 67
 • عملکرد موبایل: 81
 • دسترسی به موبایل: 100
 • بهترین شیوه های موبایل: 92
 • سئوی موبایل: 71

گوتنبرگ تقریباً همیشه امتیاز عملکرد بالاتر، اندازه صفحه کمتر و زمان بارگذاری سریع‌تر و درخواست‌های کمتر را ارائه می‌کرد. با این حال ممکن است دلیل این نتایج طرح‌های بلوک پیشرفته‌تر المنتور باشد. همچنین برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ باید این را در نظر گرفت که، گوتنبرگ از نظر فنی همیشه در کنار المنتور نصب می‌شود. بنابراین شما با دو صفحه‌ساز در حال اجرا همزمان گیر کرده‌اید و به طور بالقوه سرعت سایت را کاهش می‌دهد. صرف نظر از این، هر دو سرعت بالایی دارند. مهمترین بخش حفظ سرعت صفحه قابل قبول، انتخاب میزبان مدیریت شده و مبتنی بر CDN مانند Kinsta است.

قیمت المنتور یا گوتنبرگ

می توانید المنتور یا گوتنبرگ را به صورت رایگان دریافت کنید. با این تفاوت که گوتنبرگ برای همیشه کاملا رایگان است، المنتور یک نسخه رایگان قوی از صفحه ساز خود و چندین ارتقاء و افزونه را برای کسانی که علاقه مند به ویژگی های پیشرفته تر هستند ارائه می دهد.

قیمت گوتنبرگ

قیمت صفحه ساز گوتنبرگ رایگان است، زیرا ویرایشگر وردپرس است و به طور پیش فرض در وردپرس تعبیه شده است.

قیمت گذاری المنتور

نام تجاری المنتور محصولات و خدمات اضافی را ارائه می‌دهد، اما به خاطر این مقایسه، ما قیمت گذاری را به افزونه صفحه ساز آن محدود می کنیم.

 • طرح رایگان : 0 دلار برای بیش از 40 ویجت رایگان، قابلیت کشیدن و رها کردن، و یک API توسعه دهنده
 • طرح اساسی: 59 دلار در سال برای پشتیبانی از 1 وب‌سایت با 100+ ویجت، بیش از 300 قالب، سازنده تم با کشیدن و رها کردن، سازنده فروشگاه WooCommerce، سازنده صفحه فرود، ابزارهای بازاریابی، سازنده popup و پشتیبانی ممتاز
 • برنامه تخصصی: 199 دلار در سال برای پشتیبانی از 25 وب‌سایت و دریافت تمام ویژگی های ذکر شده در Essential Plan
 • طرح آژانس: 399 دلار در سال برای تمام ویژگی های ذکر شده در برنامه های قبلی، اما با پشتیبانی از 1000 وب‌سایت

ممکن است در ابتدا به نظر برسد که یک افزونه “رایگان برای همیشه” (مانند گوتنبرگ) بهترین گزینه است. اما برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ باید گفت که، نسخه رایگان المنتور با ابزارهای کافی برای بسیاری از انواع پروژه ها پر شده است و آنها برنامه های پرمیوم را با قیمت مناسب نگه می دارند.

ما استدلال می‌کنیم که برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ، المنتور ارزش بهتری نسبت به گوتنبرگ دارد. فقط به این دلیل که صفحه‌ساز ساده‌تر و قدرتمندتر از گوتنبرگ است و همچنان می‌توانید بسیاری از ویژگی‌ها را به صورت رایگان دریافت کنید. اما اگر باید بودجه را برای همیشه روی 0 دلار نگه دارید، گوتنبرگ این کار را انجام می‌دهد.

سازگاری با تم ها و پلاگین ها المنتور یا گوتنبرگ

مشخص کردن سازگاری (یا عدم وجود آن) برای صفحه سازها با هزاران تم و افزونه وردپرس در بازار دشوار است. با این حال، باید بررسی کنیم که کاربران هنگام استفاده از صفحه سازها (المنتور یا گوتنبرگ) با افزونه‌های محبوب با مشکل مواجه می‌شوند یا خیر.

گوتنبرگ با اکثر تم‌ها و افزونه‌ها کار می‌کند. توسعه دهندگان شخص ثالث وردپرس، هنگام به وجود آمدن مشکل باید پاسخگوی سازنده صفحه باشند، زیرا گوتنبرگ به طور پیش فرض در وردپرس ساخته شده است. تحقیقاتی که برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ انجام دادیم نشان می‌دهد که، رایج‌ترین مشکلات گوتنبرگ زمانی به وجود می‌آید که با سایر سازنده‌های صفحه در همان وب‌سایت ترکیب شود. ما همچنین متوجه شدیم که توسعه دهندگان پلاگین برای تولید بلوک‌های گوتنبرگ مرتبط با افزونه های خود در برخی مواقع دچار مشکل می‌شوند. بنابراین، ممکن است متوجه شوید که برخی از افزونه‌های قدیمی‌تر و کمتر به‌روزرسانی‌شده فاقد بلوک‌های گوتنبرگ هستند.

المنتور به دلیل داشتن سازگاری کامل در جامعه وردپرس شناخته شده است. با این حال، این یک صفحه ساز شخص ثالث است، بنابراین عاقلانه است که مراقب بیادداشت هایی که توضیح می دهند چه زمانی یک افزونه سازگار نیست باشید. هنگام جستجوی یک موضوع، همیشه بررسی کنید که آیا باالمنتورr سازگار است یا خیر.

در المنتور یا گوتنبرگ، باید به تم های وردپرس “چند منظوره” با قالب های شروع کننده توجه داشته باشید. این قالب‌های شروع برای صفحه‌سازهای خاصی طراحی شده‌اند، بنابراین یکی برای گوتنبرگ با المنتور کار نمی‌کند و بالعکس. برخی از تم‌ها فاقد قالب‌های شروع کننده برای این صفحه سازها هستند.

Backend vs Frontend Editing در المنتور یا گوتنبرگ

هیچ راهی برای ویرایش محتوا در جلوی وب‌سایت با گوتنبرگ وجود ندارد. اما این موضوع یک نوع نکته بوده تا نشان دهد گوتنبرگ تلاش می‌کند تا جنبه‌های ویرایش frontend را با تجربه باطن ترکیب کند و به شما این امکان را می‌دهد که به یک رابط بچسبید. بنابراین، برای مثال، تمام ویرایش‌ها در باطن وردپرس انجام می‌شود، اما بسیاری از بلوک‌ها به صورت کامل نمایش داده می‌شوند تا واقع‌ بینانه‌ترین نمای از آنچه در هنگام انتشار منتشر می‌شود را داشته باشید.

Backend vs Frontend Editing در گوتنبرگ

المنتور در این زمینه خیلی با گوتنبرگ متفاوت نیست. این صفحه ساز قبلاً ویرایش ظاهر و درون سایتر ا نیز اراه می‌داد، اما در نهایت تجربه ویرایش را در یک ماژول ترکیب کرد. بنابراین، رفتن به قسمت جلویی وب‌سایت و کشیدن عناصر به اطراف امکان پذیر نیست. با این حال، المنتور صفحات و پست‌های شما را در ویرایشگر پشتیبان خود قرار می‌دهد که پیش‌نمایش زیبایی از صفحه جلویی دارد. به این ترتیب، شما دقیقاً می بینید که وقتی تغییر ایجاد می شود چه اتفاقی می افتد.

Backend vs Frontend Editing در المنتور

در نهایت برای انتخاب المنتور یا گوتنبرگ، باید توجه داشت که هر دوی این صفحه سازها دارای ذخیره خودکار به همراه دکمه های ذخیره دستی هستند.

پشتیبانی مشتری المنتور یا گوتنبرگ

شما اغلب تنها زمانی از پشتیبانی مشتری برخوردار می شوید که برای یک صفحه ساز پرداخت می کنید. در طول تحقیق ما، این فرض برای المنتور یا گوتنبرگ اعمال شده است.

صفحه ساز مستقل گوتنبرگ خط پشتیبانی مستقیم مشتری برای تماس ندارد. با این حال، می‌توانید در انجمن کاربر گوتنبرگ درباره مسائل بحث کنید . اعضای WordPress.com پشتیبانی اختصاصی مشتری دریافت می‌کنند، بنابراین می‌توانید از آنها بخواهید که در مورد سؤالات گوتنبرگ کمک کنند. متاسفانه کاربران WordPress.org برای تکمیل تحقیقات خود به انجمن ها و پست های وبلاگ سپرده می شوند.

افزونه رایگان المنتور دارای پایگاه دانش و انجمن کاربر است.

پشتیبانی مشتری المنتور یا گوتنبرگ

برای دریافت پشتیبانی ایمیل از یک شخص واقعی، باید هزینه Elementor Pro را پرداخت کنید. با این حال، یک ماژول چت زنده برای سوالات فروش وجود دارد.

المنتور یا گوتنبرگ، کدام یک را باید انتخاب کنید؟

پس از سال ها تجربه کار با کاربران وردپرس و مقایسه دقیق در زمینه انتخاب المنتور یا گوتنبرگ، به نتایج نهایی رسیدیم. این نتایج عبارتند از:

 • ویژگی های گوتنبرگ ساده تر از ویژگی های Elementor است. آنها برای اصول اولیه طراحی وب عالی هستند، اما کاربران قدرتمند تنظیمات سبک پیشرفته و بلوک های محتوا را از Elementor می خواهند.
 • رابط کاربری گوتنبرگ در وردپرس ساخته شده است، در حالی که Elementor همیشه یک افزونه شخص ثالث خواهد بود. با این حال، تجربه کاربری در Elementor یکپارچه است و کشیدن و رها کردن یک عنصر در گوتنبرگ بسیار سخت تر است.
 • از نظر عملکرد، گوتنبرگ و المنتور عملکرد خوبی دارند. آزمایشات ما این را نشان داد. صرف نظر از این، ممکن است با کاهش سرعت صفحه مواجه شوید. راه اصلی برای حل این مشکل با میزبانی با کیفیت مانند Kinsta است.
 • گوتنبرگ همیشه رایگان است، اما شما با آنچه که وجود دارد گیر کرده اید. Elementor یک نسخه رایگان قدرتمند با گزینه ارتقا برای ویژگی های بیشتر و پشتیبانی واقعی مشتری دارد.
 • المنتور یا گوتنبرگ با طیف گسترده ای از تم ها و افزونه های وردپرس سازگار هستند.
 • ویرایش باطن در گوتنبرگ یک رابط بصری دلپذیر با گزینه های سبک سریع ارائه می دهد. ویرایش Frontend وجود ندارد. با این حال، می توانید یک نمای ظاهری زنده را در ویرایشگر باطن ببینید. Elementor فقط ویرایش باطن را نیز ارائه می دهد، اما با یک پیش نمایش واقعی که همه چیز را از قسمت جلو نشان می دهد.
 • گوتنبرگ الگوهای بخش دارد اما چیز دیگری ندارد. Elementor مملو از بخش‌ها، وب‌سایت‌ها، صفحه‌ها، هدرها و قالب‌های صفحه فرود است که همگی به یک طرح برتر نیاز دارند.
 • پشتیبانی مشتری برای گوتنبرگ در انجمن های کاربران و هر پست وبلاگی که می توانید در مورد آن بیابید موجود است. کاربران WordPress.com با پرداخت می توانند از گوتنبرگ کمک بگیرند. کاربران Paying Elementor از پشتیبانی انسانی برخوردار می شوند، در حالی که کاربران رایگان به بسیاری از منابع آنلاین از جمله پایگاه دانش دسترسی پیدا می کنند.

جمع بندی

در آخر برای انتخاب بین المنتور یا گوتنبرگ، می‌توان گفت که هر صفحه ساز جای خود را دارد. المنتور برای کاربران ماهرتر یا کسانی که به کتابخانه‌ای از قالب‌های صفحه نیاز دارند مناسب بوده و گوتنبرگ به عنوان سازنده صفحه آماده در وردپرس عمل می‌کند و از ابزارها و تنظیمات ساده و آسان برای استفاده، که آن را برای ایجاد سریع محتوا عالی می‌کند، برخوردار است. در این مقاله تفاوت های کلیدی بین صفحه سازهای وردپرس المنتور یا گوتنبرگ را مورد بررسی قرار دادیم. امیدوارم برای شما مفید بوده باشد.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان