ابزار پیشنهاد یا تحقیق کلمات کلیدی (معرفی 9 ابزار رایگان و کاربردی)

ابزار تحقیق کلمات کلیدی، نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مربوط به وب‌سایت، وبلاگ و فروشگاه آنلاین هستند. استفاده از این ابزارها برای پیدا کردن کلمات کلیدی مزایای متعددی در اختیار شما قرار می‌دهد. تحقیق کلیدواژه یک فرآیند سه مرحله‌ای بوده و شامل پیدا کردن ایده‌های کلمات کلیدی که مردم آن را جستجو می‌کنند، بررسی دشواری رتبه بندی و بهترین راه برای رتبه بندی آن‌ها است. در این مقاله 9 ابزار تحقیق و پیشنهاد کلمات کلیدی که رایگان هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین ابزار پیشنهاد و تحقیق کلمات کلیدی رایگان

9 تا از بهترین و کارآمدترین ابزارهای رایگان برای پیدا کردن کلمات کلیدی عبارتند از:

  • Keyword Generator (برای یافتن ایده‌های کلیدی محبوب)
  • Answer The Public (برای پیدا کردن کلمات کلیدی که به صورت سوال بیان شده‌اند)
  • Chat GPT (برای یافتن ایده‌های کلید واژه اولیه)
  • Ahrefs Webmaster Tools (برای یافتن رتبه بندی کلمات کلیدی)
  • Google Keyword Planner (برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط)
  • Google Search Console (برای یافتن کلمات کلیدی در حال کاهش)
  • Google Trends (برای یافتن کلیدواژه‌های متداول)
  • SERP Checker (برای تجزیه و تحلیل پتانسیل ترافیک یک کلمه کلیدی)
  • Keyword Difficulty Checker (برای بررسی دشواری رتبه بندی یک کلمه کلیدی)

ابزار Keyword Generator

Keyword Generator تا 150 ایده کلمات کلیدی را نشان می‌دهد. فقط باید کلمه مورد نظر خود را وارد کنید، سپس کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی «یافتن کلمات کلیدی» کلیک کنید. به عنوان مثال، «بیت کوین» را جستجو کنید و 100 کلمه کلیدی محبوب حاوی آن کلمه را در بین بیش از 19 میلیارد کلمه کلیدی مشاهده خواهید کرد:

ابزار Keyword Generator یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

همچنین لیستی از 50 سوالی که مردم به دنبال آن هستند را نیز مشاهده می‌کنید:

استفاده از ابزار Keyword Generator برای پیدا کردن کلمات کلیدی

علاوه بر آن هر لیست دارای یک نمره Keyword Difficulty (KD) برای 10 کلمه کلیدی اول است. هرچه این عدد به 100 نزدیک‌تر باشد، رتبه‌بندی برای کلمه کلیدی سخت‌تر خواهد بود.

اگر کلمه‌های کلیدی پیشنهاد شده خیلی طولانی بودند، می‌توانید آن‌ها را به ژنراتور برگردانید. فرض کنید «بیت‌کوین» را وارد کرده‌اید و تولیدکننده «ماشین بیت کوین» را مشاهده می‌کنید. اگر می‌خواهید آن موضوع را بیشتر بررسی کنید، آن را به ژنراتور بازگردانید. همچنین اگر می خواهید کلمه کوتاه‌تر شوید، یک دور دیگر انجام دهید.

کوتاه کردن کلمات کلیدی

ابزار Answer The Public

این ابزار تحقیق و پیشنهاد کلمات کلیدی، به صورت خودکار کلمه را تکمیل کرده و از آن برای یافتن سؤالاتی که مردم جستجو می‌کنند استفاده می‌کند. فقط باید کلمه مورد نظر خود را وارد کنید، سپس کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید و “جستجو” را بزنید.

ابزار Answer The Public یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

به عنوان مثال، “بیت کوین” را جستجو کنید و 392 ایده کلمه کلیدی را خواهید دید که به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

استفاده از ابزار Answer The Public برای پیدا کردن کلمات کلیدی

هر دسته به جز alphabeticals (حروف الفبا) ایده‌های کلمه کلیدی را به صورت زیر نمایش می‌دهد:

نمایش کلمات کلیدی در ابزار Answer The Public

متاسفانه این ابزار حجم جستجوی کلمات کلیدی را نشان نمی‌دهد. با این حال، دایره‌های قرمز در کنار هر کلمه کلیدی به شما می‌گوید که آیا تعداد جستجوهای ماهانه زیاد، متوسط ​​یا کم است.

تعداد جستجو در ابزار Answer The Public

ابزار ChatGPT

ChatGPT یک ربات چت از OpenAI است. استفاده از این ابزار تحقیق کلمات کلیدی بسیار راحت بوده ولی به طور کلی برای تحقیق کلمات کلیدی خیلی مفید نیست، اما برای یافتن ایده‌های کلید واژه اولیه مفید است. به عنوان مثال، اگر لیستی از اصطلاحات مربوط به بیت کوین را بخواهید، به صورت زیر نمایش داده می‌شود:

ابزار ChatGPT یکی از بهترین ابزارهای تحقیق و پیشنهاد کلمات کلیدی

همه این کلمات کلیدی زیاد خوب نیستند، زیرا بیش از حد عمومی هستند و معانی متعددی دارند (به عنوان مثال، “چنگال”)، اما برخی از آن‌ها کلمه کلیدی خوبی هستند.به عنوان مثال، فرض کنید یک کلمه نه چندان واضح مانند “hashrate” را در این ابزار وارد کنید. در این مورد، به نظر می‌رسد بسیاری از افراد به دنبال سخت افزارهای استخراج مختلف هستند:

استفاده از ابزار ChatGPT برای پیدا کردن کلمات کلیدی

تا زمانی که صنعت کریپتو را به خوبی نشناسید، احتمالاً به این کلمه کلیدی فکر نمی‌کردید یا این ایده‌های کلمه کلیدی را کشف نمی کردید.

اگر از پیام‌های CHATGPT خود نتایج ضعیفی دریافت می‌کنید، ایده‌های کلمه کلیدی را نخوانید و با شروع درخواست خود با «give me a list of terms related to»، اصطلاحات مربوط به یک موضوع را بخواهید.

اصطلاحات مربوط به موضوع در ابزار ChatGPT و پیدا کردن کلمات کلیدی

ابزار Ahrefs Webmaster Tools

Ahrefs Webmaster Tools تمام کلمات کلیدی را که در حال حاضر در 100 مورد اول رتبه بندی هستند را نشان می‌دهد. برای انجام این کار فقط کافی است به گزارش کلمات کلیدی ارگانیک در Site Explorer بروید.

ابزار Ahrefs Webmaster Tools یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

راه‌های زیادی برای استفاده از این ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارد، اما یکی از موارد مورد علاقه من یافتن رتبه‌بندی پایین صفحه دو است. برای انجام این کار، کلمات کلیدی را در موقعیت های 11-20 فیلتر کنید و سوئیچ “Main positions only” را تغییر دهید.

استفاده از ابزار Ahrefs Webmaster Tools برای پیدا کردن کلمات کلیدی

از آنجایی که به ندرت کسی روی نتایج صفحه دو کلیک می‌کند، افزایش رتبه شما برای این کلمات کلیدی تنها با چند موقعیت در صفحه اول می‌تواند به طور گسترده ترافیک را افزایش دهد. به عنوان مثال، ما در رتبه 11 برای “pagerank” قرار می‌گیریم:

افزایش رتبه سایت با ابزار Ahrefs Webmaster Tools

با اعمال چک لیست سئوی خود در این پست یا به روز رسانی و انتشار مجدد محتوا، احتمالاً می‌توانیم به صفحه اول این کلمه کلیدی برویم و ترافیک بیشتری دریافت کنیم.

اگر رتبه بندی صفحه دو زیادی دارید، کلمات کلیدی که بالاترین «business potential» را دارند در اولویت بگذارید.

ابزار Google Keyword Planner

Google Keyword Planner یک ابزار تحقیق و پیشنهاد کلمات کلیدی مخصوص تبلیغ کنندگان است. اما می‌توان از آن برای پیدا کردن کلمات کلیدی برای سئو نیز استفاده کرد. مخصوصا این ابزار برای پیشنهاد و پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط، که حاوی کلمه کلیدی اولیه شما نیستند مفید است. به عنوان مثال، وقتی “crypto” را جستجو کنید، این ابزار کلمه‌هایی مانند “altcoin” و “safemoon coin” را به شما پیشنهاد می‌دهد.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با شماره ۰۹۹۹۹۹-۱۵۸-۱۱ در تماس باشید.

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

ابزار Google Keyword Planner یکی از بهترین ابزارهای تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی

در واقع، از 880 ایده کلمه کلیدی یافت شده توسط این ابزار، 735 کلمه حاوی کلمه کلیدی اولیه یعنی “cryptocurrency” نیستند. متاسفانه، Keyword Planner به جای حجم دقیق، فقط محدوده حجم جستجو را ارائه می‌دهد (مگر اینکه در حال اجرای تبلیغات هستید). اما همیشه می‌توانید ایده‌ها را برای تخمین دقیق‌تر کپی و در مولد کلمه کلیدی رایگان در Ahrefs جای‌گذاری کنید.

استفاده از ابزار Google Keyword Planner برای پیدا کردن کلمات کلیدی
استفاده از وب سایت در ابزار Google Keyword Planner

ابزار Google Search Console

کنسول جستجوی گوگل (GSC) یک از ابزار تحقیق کلمات کلیدی کارآمد بوده که نشان می‌دهد که وب سایت شما چگونه برای 1000 کلمه کلیدی برتر خود در جستجوی ارگانیک عمل می‌کند. فقط باید به Search results  بروید.

ابزار Google Search Console یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

راه‌های زیادی برای استفاده از این ابزار تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین راه‌ها، پیدا کردن کلمات کلیدی که کاهش پیدا کرده‌اند. به عنوان مثال، اگر عملکرد سه ماه گذشته یک وبلاگ را با مدت مشابه سال گذشته مقایسه کنیم و جدول را بر اساس “Clicks Difference” از بالا به پایین مرتب کنیم، می‌بینیم که بیشترین کلیک را در google keyword planner از دست داده‌‌ایم:

استفاده از ابزار Google Search Console برای پیدا کردن کلمات کلیدی

برای رفع این مشکل، راهنمای خود را برای Google Keyword Planner به‌روزرسانی کنید و مجدداً منتشر کنید. در تصویر زیر کلیک‌های آن کلمه کلیدی در دو ماه گذشته آمده است:

نمایش کلیک‌های کلمه کلیدی در ابزار Google Search Console

این نشان می‌دهد که چگونه گاهی اوقات از هدف‌گیری مجدد کلمات کلیدی قدیمی بیشتر از دنبال کردن کلمات کلیدی جدید سود می‌بریم.

ابزار Google Trends

این ابزار تحقیق کلمات کلیدی محبوبیت جستجوی یک کلمه کلیدی را در طول زمان نشان می‌دهد. همچنین جستجوهای که افزایش و کاهش پیدا کرده‌اند را در نموراد نشان می‌دهد. این ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی بسیار کاربردی است. به عنوان مثال، “ai content” را جستجو کنید تا ببنید که اخیراً چقدر سرچ این کلمه افزایش پیدا کرده است:

ابزار Google Trends یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

اگر به بخش «رسمان‌های مرتبط» بروید، کلمات کلیدی مرتبط را که در حال افزایش هستند را مشاهده خواهید کرد:

استفاده از ابزار Google Trends برای پیدا کردن کلمات کلیدی

معمولاً قبل از ظاهر شدن کلمات کلیدی پرطرفدار در سایر ابزارهای تاخیر وجود دارد، به همین دلیل Google Trends برای یافتن موضوعات جدید بسیار محبوبتر از سایر ابزارها است.

اگر به دنبال ایده‌های خاص مرتبط با موضوعات پرطرفدار هستید، فقط یک موضوعی که اخیرا جستجوی آن افزایش پیدا کرده است را در Google Trends سرچ کنید. برای مثال، اگر «chatgpt» (موضوعی که امروزه جستجوی آن در حال افزایش است) را در Google Trends سرچ کنید، موضوع‌های خاص‌تری را که مربوط به آن هستند را مشاهده می‌کنید که مردم آن را زیاد سرچ می‌کنند.

جستجوی موضوعات پرطرفدار در ابزار Google Trends

ابزار SERP Checker

SERP Checker صفحات با رتبه برتر را برای (تقریبا) هر کلمه کلیدی به علاوه معیارهای مفید SEO برای سه صفحه برتر نشان می‌دهد. این ابزار تحقیق کلمات کلیدی برای درک پتانسیل ترافیک یک کلمه کلیدی بسیار مفید است. برای مثال، Keyword Generator نشان می‌دهد که «best bitcoin mining rig» دارای میانگین حجم جستجوی ماهانه ۵۰۰ در ایالات متحده است:

ابزار SERP Checker یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

اما اگر این کلمه کلیدی را در SERP Checker سرچ کنید، می‌بینید که سه نتیجه جستجوی برتر بین 1 تا 1.8 هزار بازدید جستجوی ماهانه تخمین زده می‌شوند. این 2 تا 4 برابر بیشتر از حجم جستجوی کلمه کلیدی است.

استفاده از ابزار SERP Checker برای پیدا کردن کلمات کلیدی

. بنابراین ارزش آن را دارد که ایده‌های کلیدی امیدوارکننده را به SERP Checker اضافه کنید تا بهتر درک کنید که با رتبه‌بندی چقدر ترافیک می‌توانید دریافت کنید.

ابزار Keyword Difficulty Checker

Keyword Difficulty Checker (KD) تخمین می‌زند که رتبه بندی در 10 رتبه برتر چقدر سخت خواهد بود. به عنوان مثال، امتیاز KD برای “بیت کوین” 99/100 است، به این معنی که رتبه بندی برای آن بسیار سخت است:

ابزار Keyword Difficulty Checker یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

با این حال، امتیاز KD برای «لایت کوین در مقابل بیت کوین» تنها 9/100 است، بنابراین رتبه‌بندی برای این موارد بسیار آسان است:

استفاده از ابزار Keyword Difficulty Checker برای پیدا کردن کلمات کلیدی

همانطور که گفته شد، KD فقط بر اساس بک لینک‌ها بوده و هیچ چیز دیگری که ممکن است بر دشواری رتبه بندی تأثیر بگذارد، مانند کیفیت محتوا را در نظر نمی گیرد. به همین دلیل، نمره KD بالا فقط به این معنی است که احتمالاً برای رقابت به بک لینک های زیادی نیاز خواهید داشت. همیشه باید قبل از رفتن به دنبال کلمه کلیدی، دشواری رتبه بندی را بیشتر بررسی کنید.

تخمین تقریبی از تعداد بک لینک در ابزار Keyword Difficulty (KD)

مقایسه ابزارهای کلمه کلیدی رایگان در مقابل پولی

ابزارهای رایگان تحقیق کلمات کلیدی زمانی که تازه شروع کرده‌اید بسیار مفید هستند. با این حال، تعداد ایده‌ها و داده‌های کلیدواژه‌ای که نشان می‌دهند در مقایسه با ابزارهای پولی همیشه کمتر است.

مقایسه ابزارهای کلمه کلیدی رایگان در مقابل پولی

اگر در زمینه سئو تازه کار هستید، ابزارهای رایگان تحقیق کلمات کلیدی، برای پیدا کردن کلمات کلیدی خوب برای وب سایت شما کافی است. اما هنگامی که وب سایت شما رشد کرد، استفاده از ابزارهای پولی برای پیدا کردن کلمات کلیدی پیشنهاد می‌شود، چون ابزارهای کلمه کلیدی پولی داده‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند و گردش کار کارآمدتری را امکان پذیر می‌کنند، بنابراین می‌توانید ایده‌های کلیدی بهتری را در زمان کمتری پیدا کنید.

جمع بندی

در این مقاله 9 ابزار تحقیق کلمات کلیدی که رایگان و کاربردی هستند را برای پیدا کردن کلمات کلیدی به شما معرفی کردیم، امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان