آموزش رفع خطای 404 در وردپرس - Page Not Found

آموزش رفع خطای 404 در وردپرس – Page Not Found

در این مقاله کوتاه قصد داریم نحوه رفع خطای 404 در وردپرس را به شما نشان دهیم، خطای 404 یا Page Not Found یکی از رایج‌ترین خطاها در وردپرس بوده که روزانه کاربران زیادی با این خطا مواجه می‌شوند. اما 404 چیست؟ چرا این خطا را مشاهده می‌کنیم؟ چگونه از بروز این خطا در سایت جلوگیری کرد؟

خطای 404 یا Page Not Found چیست؟

تمامی درخواست های http دارای یک پاسخ به صورت عددی هستند، برای مثال اگر یک سایت به درستی باز شود پاسخ برابر با 200 بوده و اگر شما اجازه دسترسی به آن بخش را نداشته باشید ممکن است با پاسخ یا خطای 403 مواجه شوید.

404 Error نیز یکی دیگر از پاسخ‌های دریافتی http است، که به معنای موجود نبودن صفحه است، حال ممکن است این خطا مربوط به تصویری باشد که قبلا در یک وبسایت بوده و به تازگی حذف شده و مربوط به پیوندی باشد که به صورت داینامیک ایجاد شده است.

دلایل بروز خطای 404

دلایل متفاوت است، اما رایج‌ترین دلیل حذف صفحه ای است که شما در حال مراجعه به آن هستید، ممکن است این پیوند یک عکس، فایل و … باشد. اما همیشه اینطور نیست، وجود یک پیوند به معنای وجود یک فایل یا سند html نیست، در بسیاری از سیستم‌ها از جمله وردپرس آدرس‌ها به صورت داینامیک ایجاد می‌شوند.

برای مثال آدرس https://hamgamweb.com/tag/php/ در حالت معمول باید به اینصورت باشد که در دایرکتوری اصلی سایت شما یک پوشه به نام tag و یک پوشه زیرمجموعه دیگر به نام php وجود داشته باشد، اما اینگونه نیست و این آدرس به صورت داینامیک ایجاد شده است.

در خصوص وردپرس با توجه به اینکه آدرس‌های موجود (در صورتی که یک عکس یا فایل نباشند) به صورت خودکار و به ازای هر مطلب یا صفحه ایجاد می‌شوند، خطای 404 فقط به دلیل حذف یک فایل رخ نمی‌دهد. رایج‌ترین دلایل:

  1. انتقال سایت به سرور(هاست) دیگر
    • انتقال به sub directory و sub domain نیز باعث بروز این خطا می‌شود
  2. تغییر ساختار پیوند‌های یکتا و عدم تغییر یا انتقال پیوندهای قدیمی در دیگر صفحات
  3. ایجاد یک پست تایپ جدید
  4. پیکربندی نادرست سرور
  5. استفاده از افزونه/قالب غیراستاندارد
  6. ویرایش نادرست فایل htaccess

رفع خطای 404

در صورتی که سایت خود را به سرور یا بخش دیگری انتقال داده اید یا ساختار پیوند‌های یکتا را تغییر داده‌اید، حتما آدرس‌های قدیمی را در دیتابیس بروزرسانی کرده و به آدرس جدید تغییر دهید، همچنین بهتر است که پس از ویرایش آدرس‌های قدیمی را به آدرس جدید redirect کنید.

آموزش خصوصی طراحی سایت و وردپرس به صورت آنلاین

پروژه محور - ارتباط مستقیم با مدرس

رفع خطای 404

بروزرسانی فایل htaccess

ممکن است تمامی موارد بالا را انجام دهید، اما مشکل حل نشود. در برخی از موارد ممکن است شما هیچ آدرسی را تغییر نداده باشید اما تمامی صفحات سایت شما با خطای 404 مواجه شوند و یا اینکه فقط یک پست تایپ جدید ایجاد کرده باشید اما امکان دسترسی به مطالب پست تایپ جدید میسر نباشد. نگران نباشید با بروزرسانی فایل htaccess این مشکل رفع خواهد شد.

ممکن است به دلایلی از جمل نصب یک افزونه یا کدنویسی اشتباه این فایل خراب شده و ساختار پیوندهای سایت شما با مشکل مواجه شود. بهتر است ابتدا وارد هاست خود شده و فایل htaccess را تغییر نام دهید، اگر با نحوه ویرایش این فایل آشنا نیستید می‌توانید از مقالات زیر کمک بگیرید:

پس از تغییر نام فایل ( درواقع شما یک بکاپ از فایل htaccess خود تهیه کرده‌اید )، لازم است وارد پیشخوان سایت خود شوید، وی پیوندهای یکتای سایت خود را بروزسانی کنید.

با بروزرسانی پیوند‌های یکتا htaccess مجددا ایجاد و یا در صورت وجود بازنویسی می‌شود. و کدهای صحیح جایگزین خواهند شد. برای بروزرسانی از پنل پیشخوان وارد بخش تنظیمات شوید و سپس روی پیوند یکتا کلیک کنید، در صفحه باز شده بدون ایجاد تغییری تنها یکبار روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید و صبر کنید تا صفحه بروزرسانی شود.

حال می‌بینید که فایل htaccess مجدد ایجاد و یا بازنویسی شده و به احتمال زیاد مشکل خطای 404 در سایت شما رفع شده است.

اگر خطا رفع نشد راه چاره چیست؟

هرچند که در بیشتر اوقات با بروزرسانی پیوندهای یکتا ارور 404 رفع خواهد شد، اما در برخی موارد ممکن است یک پوسته یا افزونه باعث بروز این مشکل باشد، در این حالت بهتر است که یکی از پوسته‌های پیشفرض وردپرس را نصب کنید، افزونه‌های خود را غیر فعال کنید و مجددا پیوندهای یکتا را بروزرسانی کنید. در صورتی که همچنان مشکل رفع نشده بود از مقاله زیر را مطالعه کنید.

خدمات طراحی سایت

طراحی سایت مطابق با استانداردهای روز برنامه‌نویسی، به همراه آموزش استفاده و ۶ ماه پشتیبانی رایگان